Nyt dansk projekt skal nedbringe prisen på vindenergi

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde løsninger, der kan reducere Cost of Energy for vindenergi. Målet er at opretholde og forbedre Danmarks status som en af verdens førende nationer inden for teknologi og produktion til vindenergisektoren.

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde en løsning på, at nedsætte Cost of Energy for vindenergi. Foto: Vindmølleindustrien. .

28.01.2014

CSR.dk

Jan Stentoft Albjørn er forskningsleder på projektet og er professor i supply chain management ved Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse, Syddansk Universitet. Foto: Syddansk Universitet.

Syddansk Universitet opstarter i slutningen af januar et nyt projekt med det lange navn ”Reducing Cost of Energy in the Offshore Wind Energy Sector through Supply Chain Innovation”.

Det er en femårig, strategisk satsning, der sætter fokus på reduktionen af Cost of Energy for vindenergi.

Projektet er søsat for at sikre, at fremtidens teknologi og udvikling i havmølleindustrien stadig drives og leveres af danske virksomheder, som i dag er førende på området.  

Begrebet Cost of Energy dækker over enhedsprisen for at producere eksempelvis en kWh.

Læs også: Vindstrøm og bæredygtighed er en god forretning

SDU-projektet har således et overordnet mål om at pege på løsninger, der kan nedbringe prisen for vindenergi og gøre vindenergi mere attraktiv og konkurrencedygtig.  

Re-design af forsyningskæden
Projektets udgangspunkt er, at Cost of Energy kan reduceres gennem industrialisering og et re-design af forsyningskæden og forretningsmodellen i offshore-vindkraftsystemer.

Re-designet af forsyningskæden stiller nye krav til samarbejde og integration blandt eksisterende og nye aktører i forsyningskæden.

Projektet har blandt andet fokus på, hvordan små og mellemstore virksomheder kan forbedre deres konkurrenceevne og bidrage positivt til industrien.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

Der vil blive lagt særlig vægt på organiseringen af udviklingsprocesser for offshore vindprojekter drevet af industrielle behov.

Cost of Energy er branchens vigtigste fokus
Professor i supply chain management Jan Stentoft Arlbjørn er forskningsleder på projektet og har blandt andet tidligere forsket i grøn supply chain innovation. 

Det danske branchesamarbejde i vindmølleindustrien, Megavind, har også Cost of Energy som sit vigtigste fokus.

Her vil man i de næste ti år arbejde på at reducere Cost of Energy og samtidig styrke de danske kompetencer på området.

Det femårige projekt ligger også i forlængelse af det centrale fokus i den europæisk strategiske energiteknologiplan, SET-planen, der netop har fokus på Cost of Energy for vindenergi.

-TK 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online