Nyt dansk projekt skal nedbringe prisen på vindenergi

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde løsninger, der kan reducere Cost of Energy for vindenergi. Målet er at opretholde og forbedre Danmarks status som en af verdens førende nationer inden for teknologi og produktion til vindenergisektoren.

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde en løsning på, at nedsætte Cost of Energy for vindenergi. Foto: Vindmølleindustrien. .

28.01.2014

CSR.dk

Jan Stentoft Albjørn er forskningsleder på projektet og er professor i supply chain management ved Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse, Syddansk Universitet. Foto: Syddansk Universitet.

Syddansk Universitet opstarter i slutningen af januar et nyt projekt med det lange navn ”Reducing Cost of Energy in the Offshore Wind Energy Sector through Supply Chain Innovation”.

Det er en femårig, strategisk satsning, der sætter fokus på reduktionen af Cost of Energy for vindenergi.

Projektet er søsat for at sikre, at fremtidens teknologi og udvikling i havmølleindustrien stadig drives og leveres af danske virksomheder, som i dag er førende på området.  

Begrebet Cost of Energy dækker over enhedsprisen for at producere eksempelvis en kWh.

Læs også: Vindstrøm og bæredygtighed er en god forretning

SDU-projektet har således et overordnet mål om at pege på løsninger, der kan nedbringe prisen for vindenergi og gøre vindenergi mere attraktiv og konkurrencedygtig.  

Re-design af forsyningskæden
Projektets udgangspunkt er, at Cost of Energy kan reduceres gennem industrialisering og et re-design af forsyningskæden og forretningsmodellen i offshore-vindkraftsystemer.

Re-designet af forsyningskæden stiller nye krav til samarbejde og integration blandt eksisterende og nye aktører i forsyningskæden.

Projektet har blandt andet fokus på, hvordan små og mellemstore virksomheder kan forbedre deres konkurrenceevne og bidrage positivt til industrien.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

Der vil blive lagt særlig vægt på organiseringen af udviklingsprocesser for offshore vindprojekter drevet af industrielle behov.

Cost of Energy er branchens vigtigste fokus
Professor i supply chain management Jan Stentoft Arlbjørn er forskningsleder på projektet og har blandt andet tidligere forsket i grøn supply chain innovation. 

Det danske branchesamarbejde i vindmølleindustrien, Megavind, har også Cost of Energy som sit vigtigste fokus.

Her vil man i de næste ti år arbejde på at reducere Cost of Energy og samtidig styrke de danske kompetencer på området.

Det femårige projekt ligger også i forlængelse af det centrale fokus i den europæisk strategiske energiteknologiplan, SET-planen, der netop har fokus på Cost of Energy for vindenergi.

-TK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 7. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

07.11.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense