Nyt dansk projekt skal nedbringe prisen på vindenergi

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde løsninger, der kan reducere Cost of Energy for vindenergi. Målet er at opretholde og forbedre Danmarks status som en af verdens førende nationer inden for teknologi og produktion til vindenergisektoren.

Et nyt tværfagligt projekt på SDU skal finde en løsning på, at nedsætte Cost of Energy for vindenergi. Foto: Vindmølleindustrien. .

28.01.2014

CSR.dk

Jan Stentoft Albjørn er forskningsleder på projektet og er professor i supply chain management ved Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse, Syddansk Universitet. Foto: Syddansk Universitet.

Syddansk Universitet opstarter i slutningen af januar et nyt projekt med det lange navn ”Reducing Cost of Energy in the Offshore Wind Energy Sector through Supply Chain Innovation”.

Det er en femårig, strategisk satsning, der sætter fokus på reduktionen af Cost of Energy for vindenergi.

Projektet er søsat for at sikre, at fremtidens teknologi og udvikling i havmølleindustrien stadig drives og leveres af danske virksomheder, som i dag er førende på området.  

Begrebet Cost of Energy dækker over enhedsprisen for at producere eksempelvis en kWh.

Læs også: Vindstrøm og bæredygtighed er en god forretning

SDU-projektet har således et overordnet mål om at pege på løsninger, der kan nedbringe prisen for vindenergi og gøre vindenergi mere attraktiv og konkurrencedygtig.  

Re-design af forsyningskæden
Projektets udgangspunkt er, at Cost of Energy kan reduceres gennem industrialisering og et re-design af forsyningskæden og forretningsmodellen i offshore-vindkraftsystemer.

Re-designet af forsyningskæden stiller nye krav til samarbejde og integration blandt eksisterende og nye aktører i forsyningskæden.

Projektet har blandt andet fokus på, hvordan små og mellemstore virksomheder kan forbedre deres konkurrenceevne og bidrage positivt til industrien.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

Der vil blive lagt særlig vægt på organiseringen af udviklingsprocesser for offshore vindprojekter drevet af industrielle behov.

Cost of Energy er branchens vigtigste fokus
Professor i supply chain management Jan Stentoft Arlbjørn er forskningsleder på projektet og har blandt andet tidligere forsket i grøn supply chain innovation. 

Det danske branchesamarbejde i vindmølleindustrien, Megavind, har også Cost of Energy som sit vigtigste fokus.

Her vil man i de næste ti år arbejde på at reducere Cost of Energy og samtidig styrke de danske kompetencer på området.

Det femårige projekt ligger også i forlængelse af det centrale fokus i den europæisk strategiske energiteknologiplan, SET-planen, der netop har fokus på Cost of Energy for vindenergi.

-TK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)