Nyt Cleantech-samarbejde i Syddanmark

CleanTech Valley er navnet på den nye forening, der har til formål at samle miljø- og energivirksomheder, private som offentlige, i hele Region Syddanmark.

31.08.2009

CSR.dk

Foreningen, hvis medlemmer tæller blandt andet DONG Energy, Ålborg Universitet og Vejle Kommune, så dagens lys tirsdag d. 25. august og vil fremover være med til at sætte skub i projekter inden for bæredygtighed, renere energi- og miljøteknologi og den generelle kamp mod de globale klimaforandringer. Netop disse emner fylder som bekendt meget på både den danske og internationale dagsorden for tiden, og det nye partnerskab, der samler både private og offentlige virksomheder og uddannelsesinstitutioner, skal danne rammen for, at en masse projekter kan komme fra idéstadiet og ud i virkeligheden.
”I Vejle Kommune har vi fokus på klimastrategi og bæredygtighed, men alene når vi ikke langt. Samarbejde er vejen frem, og vi ser et stort potentiale i at være med til at udvikle CleanTech Valley, der er et nyskabende offentligt-privat samarbejde. Vort mål med CleanTech Valley er groft sagt at erobre klimascenen herhjemme. Og al erfaring viser, at det giver gode resultater og spændende nyskabende projekter, når man får erhvervsfolk og myndigheder til at tale og idéudvikle sammen. Derfor har vi sammen med de andre samarbejdspartnere, taget initiativ til at skabe foreningen,” siger Vejles borgmester, Leif Skov. Med ca. 160 miljø- og energivirksomheder i området er potentialet da også til stede, og optimismen ligeså.
”Det [CleanTech Valley, red.] vil utvivlsomt føre til projekter, der vil skabe både arbejdspladser, omsætning og kreative løsninger, der kan være med til at løse vore klimaproblemer,” siger Morten Pilegaard fra Handelshøjskolen i Århus, en anden af foreningens medlemmer.
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online