Nyt center skal undersøge hormonforstyrrende effekter

Forskere har fundet, at der fødes flere drenge med såkaldt kryptorkisme - dvs. med testikler som ikke er faldet på plads i pungen ved fødslen - hvor moderen har boet på en ejendom, der får vand fra en privat brønd eller boring.

30.04.2008

CSR.dk

Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) vil sætte det nye Center for Hormonforstyrrende Stoffer i gang med at se på se på en mulig sammenhæng mellem misdannelser hos nyfødte drenge og private brønde.

"Forskere har fundet, at der fødes flere drenge med såkaldt kryptorkisme - dvs. med testikler som ikke er faldet på plads i pungen ved fødslen - hvor moderen har boet på en ejendom, der får vand fra en privat brønd eller boring. Men det er vel at mærke ikke undersøgt, om andre faktorer kan forklare sammenhængen, fx forældrenes arbejde ", siger Troels Lund Poulsen.

Der er intet, der tyder på, at vandet indeholder hormonforstyrrende stoffer, men det er vigtigt at få klarlagt årsagerne til forskernes resultat.

Ministeriet har i en anden undersøgelse set på de nærmere årsager til, at man i 2004 fandt sprøjtemidlet glyphosat og nedbrydningsproduktet AMPA i private brønde i Storstrøms Amt.

Kontorchef Lea Frimann Hansen i Miljøstyrelsen siger, at man særligt så forureningen i private brønde, som var gravede - hvorimod der ikke var glyphosat i små private drikkevandsboringer eller i det dybere grundvand. Det gælder alle typer af sprøjtemidler, at de kan ende i gravede brønde, hvis de anvendes i nærheden.

Begge undersøgelser af private vandforsyninger giver nu anledning til, at By- og Landskabsstyrelsen minder private brøndejere om, at de selv er ansvarlige for at få deres vandforsyning undersøgt. Man har mulighed for tilslutning til alment vandværk og for renovering af den eksisterende vandforsyning eller rensning, og kan få nærmere oplysning hos kommunen.

Læs mere om anbefalinger til private brøndejere på By- og Landskabsstyrelsens hjemmeside: www.blst.dk
På Miljøstyrelsens hjemmeside www.mst.dk kan man finde de to rapporter, "Fund af glyphosat og AMPA i drikkevand fra små vandforsyningsanlæg i Storstrøms Amt" og "En registerundersøgelse af den danske befolkning. Hyppigheden af medfødte misdannelser i mandlige kønsorganer og forekomst af bryst-, blærehalskirtel- og æggestokkræft blandt befolkningen med enkeltvandsforsyning."

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

16.04.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle