Nystiftede priser til Danmarks bedste grøn it-virksomhed

Dansk IT, IT-Branchen og Videnskabsministeriet er gået sammen om at præmiere Danmarks mest overbevisende eksempel på bæredygtig brug af it.

15.01.2009

CSR.dk

Anvendelsen af computere og andet it-udstyr står for to procent af verdens samlede CO2-udledning. Samtidig kan it bidrage til at reducere de resterende 98 procent af CO2-udledningen gennem intelligente energibesparende it-løsninger.

Derfor indstiftes nu to grønne it-priser. Det er strategi-prisen, hvor en virksomhed hædres for at have igangsat grøn it initiativer i sin organisation, og den anden pris er innovations-prisen, hvor en leverandør hædres for at have reduceret miljøbelastningen ved hjælp af grøn it i samarbejde med en kunde.

- Det er en væsentlig opgave at nedbringe miljøbelastningen fra it. Derfor er det vigtigt, at vi får de gode eksempler på grøn it frem i lyset, så landets virksomheder kan lære af hinanden og udnytte de eksisterende muligheder til at blive mere miljørigtige, siger videnskabsminister Helge Sander.

Konkurrencen om at vinde Danmarks grønne it-priser er åben for alle eksempler på bæredygtig it-anvendelse, som involverer en dansk kunde, og som finder sted i - eller har relation til - Danmark.

En jury bestående af forskere, analytikere og branchefolk bedømmer i februar 2009 de indkomne forslag ud fra følgende hovedkriterier:

· Dokumenteret besparelse
· Dokumenteret strategisk perspektiv
· Løsningens innovationsgrad
· Løsningens potentiale (mulighed for gentagelse, skalering mv.)
· God, aktiv historiefortælling omkring løsningen

Konkurrencen åbnes 19. januar 2009 og annonceres på hjemmesider hos arrangørerne. Begrundede forslag indsendes til IT-Branchen eller Dansk IT senest 6. februar 2009.

Prisen uddeles torsdag den 12. marts 2009 i forbindelse med IT-branchens årsmøde.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams