Nystiftede priser til Danmarks bedste grøn it-virksomhed

Dansk IT, IT-Branchen og Videnskabsministeriet er gået sammen om at præmiere Danmarks mest overbevisende eksempel på bæredygtig brug af it.

15.01.2009

CSR.dk

Anvendelsen af computere og andet it-udstyr står for to procent af verdens samlede CO2-udledning. Samtidig kan it bidrage til at reducere de resterende 98 procent af CO2-udledningen gennem intelligente energibesparende it-løsninger.

Derfor indstiftes nu to grønne it-priser. Det er strategi-prisen, hvor en virksomhed hædres for at have igangsat grøn it initiativer i sin organisation, og den anden pris er innovations-prisen, hvor en leverandør hædres for at have reduceret miljøbelastningen ved hjælp af grøn it i samarbejde med en kunde.

- Det er en væsentlig opgave at nedbringe miljøbelastningen fra it. Derfor er det vigtigt, at vi får de gode eksempler på grøn it frem i lyset, så landets virksomheder kan lære af hinanden og udnytte de eksisterende muligheder til at blive mere miljørigtige, siger videnskabsminister Helge Sander.

Konkurrencen om at vinde Danmarks grønne it-priser er åben for alle eksempler på bæredygtig it-anvendelse, som involverer en dansk kunde, og som finder sted i - eller har relation til - Danmark.

En jury bestående af forskere, analytikere og branchefolk bedømmer i februar 2009 de indkomne forslag ud fra følgende hovedkriterier:

· Dokumenteret besparelse
· Dokumenteret strategisk perspektiv
· Løsningens innovationsgrad
· Løsningens potentiale (mulighed for gentagelse, skalering mv.)
· God, aktiv historiefortælling omkring løsningen

Konkurrencen åbnes 19. januar 2009 og annonceres på hjemmesider hos arrangørerne. Begrundede forslag indsendes til IT-Branchen eller Dansk IT senest 6. februar 2009.

Prisen uddeles torsdag den 12. marts 2009 i forbindelse med IT-branchens årsmøde.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg