Nykredit går forrest med at koble ESG-rådgivning, ratings og prisen på penge

Prisen på penge bliver i stadig oftere koblet til bæredygtighed. Nykredit har taget usædvanligt skridt for at komme på kunders gode side.

03.03.2021

CSR.dk

Historien om finanssektorens stigende krav til indblik i virksomheders håndtering af bæredygtighedsemner har fået et nyt kapitel.

Nogle finansieringsudbydere leverer nemlig ikke længere kun pengene, de er også begyndt at rådgive om, hvordan pengene kan blive billigere for virksomhederne, der skal låne dem.

Således skriver finans.dk, at både Nykredit og Nordea har særlige rådgivere ansat, som kan købes til at hjælpe virksomheder med at få forbedre deres ESG-indsats, f.eks. hvor man måske skal overveje at sætte ind, hvis man vil have en bedre rating, hvordan man skal stille sig i forhold til ESG-ratingbureauer og kommunikation til investorer og aktiemarkeder. Det er noget nyt, for den type rådgivning har typisk været udført af konsulentvirksomheder.

I Nykredit fortæller koncerndirektør Tonny Thierry Andersen, at han mener, det er en fordel for dem og for kunderne, at Nykredit forbinder ESG-rådgivning og finansieringsmuligheder, og at det placerer hans bank i en god position til at udnytte den tendens, som bl.a. en analyse fra det globale aktieindeks MSCI peger på. De kan nemlig påvise, at virksomheder generelt kan få billigere finansiering, hvis de har en god ESG-rating, fordi virksomhedens risikoprofil opleves som bedre, hvis man kan se, at de kan håndtere risici forbundet med den grønne omstilling.

Lån for milliarder knyttet til grønne mål
Nykredit og Nordea er på den måde i gang med at forberede sig på, det, som man allerede ser i udlandet, nemlig låneaftaler, hvor omkostningerne afhænger af, at virksomheden lever op til fastsatte ESG-mål.
Det gælder f.eks. Mærsks aftale med 26 banker fra februar 2020, om for 35 milliarder kroner løbende kredit, hvor renten løbende bliver justeret efter shipping- og logistiskvirksomhedens evne til at leve op til sit eget CO2-reduktionsmål. Eller H&M’s nylige udstedelse af bæredygtighedsobligationer for 3,7 milliarder kroner knyttet til tre bæredygtighedsmål. Som dog intet er at regne mod bryggerikoncern AB Inbevs låneaftale på 62 milliarder kroner, hvor prisen på pengene er knyttet til opnåelsen af ESG-mål.

Omvendt bliver finansiering bliver stadig dyrere for f.eks. olie- og gasselskaber. For nylig sendte S&P, et globalt kreditvurderingsfirma, en advarsel til 13 olie- og gasvirksomheder inklusiv nogle af verdens største – om, at nu ville S&P snart være nødt til at sænke deres kreditvurdering. Årsagen er, at risikovurderingen af sektoren stiger i takt med at verden bevæger sig væk fra at investere i fossile brændsler, og i takt med at selskabernes indtjening falder.

Nykredit forestiller sig at spille ’en betydelig rolle’
Ifølge finans.dk har Nykredit testet rådgivningskonceptet med NNIT, som ifølge deres investor relations-chef har taget imod tilbuddet fordi de sagtens kan mærke at finanssektoren har et stigende fokus på ESG, og at de gerne vil være forberedt på en situation, hvor dette fokus kommer til at påvirke priserne på kapital.

Tonny Thierry Andersen har ansvaret for bankforretningen i Nykredit. Foto: Nykredit.

Nykredit har også arbejdet med en dansk C25-virksomhed, som dog ikke vil udtale sig om forløbet. Nordea har heller ikke leveret konkrete eksempler til finans.dk’s artikel, men fortæller at ESG er en del af ders generelle virksomhedsanalyse, og hvis den er positiv, falder bankens risiko og det kan give en lavere pris, når der skal lånes.

De foreløbige erfaringer gør, at Nykredit på nuværende tidspunkt har ganske høje forventninger til ESG-rådgivning som en ny del af forretningen.

” Nu har vi foreløbig arbejdet med to store danske virksomheder, og vi har en stærk pipeline. Vi kan se, at der er stor interesse, så hvis vi kan være med til at facilitere det øgede fokus, og kombinere det med at belønne virksomhederne i form af billigere finansieringsløsninger, så kan vi komme til at spille en betydelig rolle på dette område,” siger Tonny Thierry Andersen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams

Dakofa
Seminar
Genbrug af møbler – hvordan arbejder kommunerne med at give møbler et længere liv? (Hybrid-Seminar)

Hvad er potentialet for og erfaringerne med at øge genbruget af møbler fra blandt andet kommunernes storskraldsordninger og genbrugspladserne? Og hvordan kan offentlige virksomheder og institutioner øge genbruget af møbler?

Dato

29.01.2026

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online