Nye vindmølle-testpladser i Thisted Kommune

Miljøminister Troels Lund Poulsen har offentliggjort, at regeringen med Folketingets godkendelse vil placere nye vindmølle-testpladser i Østerild Plantage, Thisted Kommune.

07.10.2009

CSR.dk

Østerild Plantage skal muligvis give plads til afprøvning af fem-syv møller på op til 250 meters højde, hvis regeringens forslag, om at opføre testpladser til vindmølle-prototyper, godkendes. Testpladsen i Østerild Plantage er det konkrete resultat af regeringens beslutning i foråret om i den kommende folketingssamling at fremsætte et lovforslag, der giver vindmølleindustrien mulighed for at teste de nyeste mølletyper. Og Thisted kommune er muligvis ikke den eneste, der har udsigt til opførelse af testpladser:
”Beslutningen er et vigtigt første skridt hen mod at sikre tidssvarende vilkår for at udvikle ny vindkraftteknologi i Danmark. Industrien har brug for bedre muligheder for at afprøve den nyeste teknologi og har et samlet behov for testpladser til prototyper på 15-20 pladser i de kommende år. Da Østerild Plantage ikke løser det samlede testbehov, er det samtidig kun et første skridt på vejen mod en samlet plan, hvorfor det er afgørende for vindmølleindustrien, at dialogen om en samlet løsning fortsættes og afsluttes så hurtigt som muligt," siger Jan Hylleberg, adm. direktør i Vindmølleindustrien.
-JR

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle