Nye standere til hurtigopladning af elbiler i København

Elbiloperatøren Clever udvider ladenetværket og åbner 11 nye hurtiglade-standere til elbiler i København. De nye standere kan lade to elbiler ad gangen med strømstyrker på op til 22 kW.

Alle de nye ladestandere fra Clever i København vil kunne lade alle moderne elbiler med strømstyrker op til 22 kW. Foto: Clever. .

23.04.2014

CSR.dk

Fakta om Clevers ladenetværk

Ladenetværk består af mere end 160 ladestandere. Heraf 53 styks 50 kW hurtiglade-stationer og 60 styks 22 kW hurtiglade-standere samt en række ladestandere på 3,7 kW.

En hurtigladestander på 50 kW kan oplade en elbil på 20-30 minutter. 

Ladestanderne og hurtiglade-stationerne er placeret i forbindelse med de trafikale hovedvejsåre, indkøbscentre og bycentre.

Ladenetværket er åbent for alle elbilister og kan benyttes af alle elbil-modeller, der findes i Danmark.

Elbilister kan enten rekvirere et opladningskort eller tegne et abonnement.

Der kan opsættes hjemmeladestationer, så elbilen kan oplades i garagen. 

Kilde: Clever. 

Nu bliver det nemmere og hurtigere at oplade elbiler i hovedstaden. Elbiloperatøren Clever, der står bag Danmarks største ladenetværk af hurtigopladning til elbiler, åbner nemlig 22 nye ladeudtag på 22 kW i København. 

"Åbningen af de 11 nye muligheder for hurtigopladning for elbiler i København gør vores ladenetværk mere finmasket til glæde for de mange pendlere i hovedstadsregionen, der vælger elbilen til og fra arbejde. Elbilen er en oplagt pendler- og bybil og kan give os renere byer og sundere borgere - og også derfor er det vigtig for os, at være til stede i København med attraktive placeringer, så pendlerne vælger elbilen ind til byen", siger adm. direktør i Clever, Lars Bording, i en pressemeddelelse. 

De nye ladestandere har to p-pladser tilknyttet og kan lade to elbiler ad gangen. Ifølge Clever passer de til alle moderne elbiler, som eksempelvis Tesla model S, Renault Zoe, BMW i3 og VW e-up. 

Læs også: Elbilen klar til det store gennembrud

De nye ladestanderne åbner i løbet af sommeren 2014 på følgende lokationer i København: Blegdamsvej, H.C. Andersens Boulevard, Helgolandsgade, Stockholmsgade, Thorshavnsgade, Slotholmsgade, Århusgade, Vodroffsvej, Prags Boulevard, Esplanaden og Center Boulevard.

Clever driver 160 ladestandere til elbiler i Danmark og har allerede otte 50 kW hurtiglade-stationer og ti 22 kW hurtiglade-standere i hovedstadsområdet. Elbiloperatøren er ejet af de fem energiselskaber Seas-NVE, SE, Energi Midt, NRGi og Energi Fyn. 

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Root cause analysis is used to improve process and product quality, minimize safety risks, and meet regulatory requirements.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Valified
Webinar
Better ESG > Better Business

Bliv klogere på, hvordan Valified kan hjælpe jer forretningsværdi af Valified, vise de seneste løsninger og give et klart billede af, hvad der kommer næste gang.

Dato

16.09.2025

Tid

09:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle