Nye standere til hurtigopladning af elbiler i København

Elbiloperatøren Clever udvider ladenetværket og åbner 11 nye hurtiglade-standere til elbiler i København. De nye standere kan lade to elbiler ad gangen med strømstyrker på op til 22 kW.

Alle de nye ladestandere fra Clever i København vil kunne lade alle moderne elbiler med strømstyrker op til 22 kW. Foto: Clever. .

23.04.2014

CSR.dk

Fakta om Clevers ladenetværk

Ladenetværk består af mere end 160 ladestandere. Heraf 53 styks 50 kW hurtiglade-stationer og 60 styks 22 kW hurtiglade-standere samt en række ladestandere på 3,7 kW.

En hurtigladestander på 50 kW kan oplade en elbil på 20-30 minutter. 

Ladestanderne og hurtiglade-stationerne er placeret i forbindelse med de trafikale hovedvejsåre, indkøbscentre og bycentre.

Ladenetværket er åbent for alle elbilister og kan benyttes af alle elbil-modeller, der findes i Danmark.

Elbilister kan enten rekvirere et opladningskort eller tegne et abonnement.

Der kan opsættes hjemmeladestationer, så elbilen kan oplades i garagen. 

Kilde: Clever. 

Nu bliver det nemmere og hurtigere at oplade elbiler i hovedstaden. Elbiloperatøren Clever, der står bag Danmarks største ladenetværk af hurtigopladning til elbiler, åbner nemlig 22 nye ladeudtag på 22 kW i København. 

"Åbningen af de 11 nye muligheder for hurtigopladning for elbiler i København gør vores ladenetværk mere finmasket til glæde for de mange pendlere i hovedstadsregionen, der vælger elbilen til og fra arbejde. Elbilen er en oplagt pendler- og bybil og kan give os renere byer og sundere borgere - og også derfor er det vigtig for os, at være til stede i København med attraktive placeringer, så pendlerne vælger elbilen ind til byen", siger adm. direktør i Clever, Lars Bording, i en pressemeddelelse. 

De nye ladestandere har to p-pladser tilknyttet og kan lade to elbiler ad gangen. Ifølge Clever passer de til alle moderne elbiler, som eksempelvis Tesla model S, Renault Zoe, BMW i3 og VW e-up. 

Læs også: Elbilen klar til det store gennembrud

De nye ladestanderne åbner i løbet af sommeren 2014 på følgende lokationer i København: Blegdamsvej, H.C. Andersens Boulevard, Helgolandsgade, Stockholmsgade, Thorshavnsgade, Slotholmsgade, Århusgade, Vodroffsvej, Prags Boulevard, Esplanaden og Center Boulevard.

Clever driver 160 ladestandere til elbiler i Danmark og har allerede otte 50 kW hurtiglade-stationer og ti 22 kW hurtiglade-standere i hovedstadsområdet. Elbiloperatøren er ejet af de fem energiselskaber Seas-NVE, SE, Energi Midt, NRGi og Energi Fyn. 

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart