Nye prioriteringer i klima- og energipolitikken

Venstreregeringen vil prioritere anderledes i energipolitikken. Mindre støtte til vind, positiv indstilling til skifergas og Bjørn Lomborg tilbage på finansloven.

"I de senere års energipolitik har det været ved at tippe lidt for meget til den grønne side. Der skal vi have de ekstra gram på vægtskålen, som gør, at vi får skabt en fornuftig balance," siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt i Børsen.

10.07.2015

CSR.dk

Regeringen vil f.eks. se på, hvordan man kan hjælpe mange virksomheder med et stort energiforbrug, som i dag er hårdt belastede af høje, grønne afgifter Det siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt til Børsen.

Den overordnede melding fra ministeren er, at de seneste års energipolitik har været lige vel til den grønne side, og at denne regering vil balancere hensynene anderledes. Dog skal den grønne omstilling sikres og Danmark som udstillingsvindue skal bevares. ”For her er der et guldæg at værne om”, som ministeren siger.

Læs også: Energisektoren skifter permanent kurs

Mindre støtte til vind
Den nye balance kan handle om at reducere støtten til nogle vedvarende energiformer, især vindenergi. Biogas og brint ser dog umiddelbart ud til ikke at blive ramt, fordi de ikke er markedsmodnet i en grad så de kan klare sig uden tilskud. For vindmølleindustrien er situationen dog anderledes, siger Lars Christian Lilleholt:

"Målet må jo altid være, at teknologierne kan stå på egne ben. Og derfor forventer jeg også, at vi meget snart er i en situation, hvor tilskuddet til landbaserede vindmøller ligger på et meget lavt niveau."

Positiv over for skifergas
Klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V) er også fortaler for, at der skal hentes skifergas op fra den danske undergrund, hvis de miljømæssige hensyn overhovedet tillader.

Her og nu vil Lars Christian Lilleholt afvente resultatet af en større undersøgelse af erfaringerne omkring udvinding af skifergas i både Danmark og internationalt.

Læs også: Energisektoren skal redde klimaet

Bjørn Lomborg skal hjem igen
En tredje, ny prioritering er, at Bjørn Lomborg og hans organisation, Copenhagen Consensus, skal tilbage på finansloven. For at få ’flere stemmer i klimadebatten, som er for ensidig og lidt for elitær”, sagde Lilleholt til Berlingske allerede i januar i år.

Støttepartierne i blå blok er positive, og der tegner sig dermed et flertal.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online