Nye prioriteringer i klima- og energipolitikken

Venstreregeringen vil prioritere anderledes i energipolitikken. Mindre støtte til vind, positiv indstilling til skifergas og Bjørn Lomborg tilbage på finansloven.

"I de senere års energipolitik har det været ved at tippe lidt for meget til den grønne side. Der skal vi have de ekstra gram på vægtskålen, som gør, at vi får skabt en fornuftig balance," siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt i Børsen.

10.07.2015

CSR.dk

Regeringen vil f.eks. se på, hvordan man kan hjælpe mange virksomheder med et stort energiforbrug, som i dag er hårdt belastede af høje, grønne afgifter Det siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt til Børsen.

Den overordnede melding fra ministeren er, at de seneste års energipolitik har været lige vel til den grønne side, og at denne regering vil balancere hensynene anderledes. Dog skal den grønne omstilling sikres og Danmark som udstillingsvindue skal bevares. ”For her er der et guldæg at værne om”, som ministeren siger.

Læs også: Energisektoren skifter permanent kurs

Mindre støtte til vind
Den nye balance kan handle om at reducere støtten til nogle vedvarende energiformer, især vindenergi. Biogas og brint ser dog umiddelbart ud til ikke at blive ramt, fordi de ikke er markedsmodnet i en grad så de kan klare sig uden tilskud. For vindmølleindustrien er situationen dog anderledes, siger Lars Christian Lilleholt:

"Målet må jo altid være, at teknologierne kan stå på egne ben. Og derfor forventer jeg også, at vi meget snart er i en situation, hvor tilskuddet til landbaserede vindmøller ligger på et meget lavt niveau."

Positiv over for skifergas
Klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V) er også fortaler for, at der skal hentes skifergas op fra den danske undergrund, hvis de miljømæssige hensyn overhovedet tillader.

Her og nu vil Lars Christian Lilleholt afvente resultatet af en større undersøgelse af erfaringerne omkring udvinding af skifergas i både Danmark og internationalt.

Læs også: Energisektoren skal redde klimaet

Bjørn Lomborg skal hjem igen
En tredje, ny prioritering er, at Bjørn Lomborg og hans organisation, Copenhagen Consensus, skal tilbage på finansloven. For at få ’flere stemmer i klimadebatten, som er for ensidig og lidt for elitær”, sagde Lilleholt til Berlingske allerede i januar i år.

Støttepartierne i blå blok er positive, og der tegner sig dermed et flertal.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J