Nye millioner til mere bæredygtighed i byggeriet med teknologi

Byggeriet skal digitaliseres hurtigere og blive mere bæredygtigt. Nye midler fra bl.a. Industriens Fond og Realdania sikrer øget fokus på udbredelse og implementering af løsninger til digitalisering og grøn omstilling.

08.01.2025

CSR.dk

Mangel på fælles metoder, teknologi og digitale værktøjer, der kan anvendes gennem alle faser i byggeprojekter, er en hæmsko for øget produktivitet og acceleration af den grønne omstilling i byggeriet.

Med en ny samlet bevilling på 28 mio. kr.  til ConTech Lab skal flere digitale og teknologiske løsninger, der kan styrke den grønne omstilling i byggeriet, udbredes og implementeres i branchen. Derudover skal der søsættes nye pionérprojekter, hvor byggevirksomheder, tech-virksomheder og vidensinstitutioner skal samarbejde om at løse konkrete forretningsudfordringer med teknologi og nye fælles branchemetoder. 

Konkret skal ConTech Lab i samspil med brancheaktører finde frem til løsninger, der kan sikre effektiv ressourceanvendelse og understøtte omstillingen til cirkulær økonomi i branchen. 

Digital og teknologisk udvikling kræver uafhængig platform

Der er fortsat behov for en fælles og uafhængig udviklingsplatform, der kan styrke digitalisering og grøn omstilling i byggebranchen, som på begge parametre halter bagud ift. andre brancher. 

”Byggeriet er afgørende for grøn omstilling og påvirker miljøet på flere måder, herunder energi- og ressourceforbrug. Derfor er det vigtigt, at vi fortsætter indsatsen og sikrer, at endnu flere byggevirksomheder kommer i gang med anvendelsen af nye teknologier, der både kan øge produktiviteten, accelerere grøn omstilling og styrke konkurrenceevnen i danske byggevirksomheder,” siger Charlotte Kjeldsen-Krarup, udviklingsdirektør i Industriens Fond. 

Idéer skal spire og modnes i ConTech Lab, hvor digitale og grønne frontløber-virksomheder går sammen om og i fællesskab udvikler løsninger til gavn for alle. På den måde kommer flere virksomheder i berøring med teknologi og digital udvikling, inden de foretager store investeringer heri.

”En samlende udviklingsplatform som ConTech Lab kan understøtte branchens aktører i at samarbejde på tværs og løfte sig digitalt gennem målrettede, samarbejdsorienterede og praksisnære løsninger med udgangspunkt i byggeprojekter. Skal vi lykkes med at gøre byggebranchen mere bæredygtig og cirkulær, er der behov for, at branchen har et sted at eksperimentere med teknologi og nye arbejdsmetoder, inden de foretager store investeringer,” siger Lennie Clausen, programchef i den filantropiske forening Realdania.

Forankret i Molio - byggeriets videnscenter

ConTech Lab blev etableret i 2021 og har bl.a. arbejdet med minimering af ressourceforbrug på byggepladser, materialepas for nye og genbrugte byggevarer, national metode til kortlægning af bynatur og affaldsdata i forbindelse med renovering. ConTech Lab har indtil videre gennemført 29 pionérprojekter med over 100 forskellige virksomheder i den danske bygge- og anlægsbranche, heraf 50 små- og mellemstore virksomheder.

ConTech Lab er forankret i Molio – byggeriets videnscenter med bidrag fra Industriens Fond og Realdania. Fra 2025 er Knud Højgaards Fond og Rambøll Fonden desuden med til at bakke op om ConTech Labs arbejde. 

”Grøn og digital omstilling går hånd i hånd, og vi skal sikre, at de frontløbere som kan og vil udvikle branchen, går sammen. Vi ser frem til, at ConTech Lab kan løse flere konkrete udfordringer og lave indsatser, som kommer hele branchen til gavn og skaber reel forandring. Vi kan med de nye midler sikre, at vores viden og løsninger kommer længere ud og bliver bredt implementeret. Vi er meget glade for, at de oprindelige stiftere fortsat er med, samtidig med at flere bakker op,” siger Christina Hvid, adm. direktør i Molio og ConTech Lab. 

ConTech Lab blev etableret i 2021 og har bl.a. arbejdet med minimering af ressourceforbrug på byggepladser, materialepas for nye og genbrugte byggevarer, national metode til kortlægning af bynatur og affaldsdata i forbindelse med renovering. Der er indtil videre gennemført 29 pionerprojekter med 100+ forskellige virksomheder i den danske bygge- og anlægsbranche, heraf 50 små- og mellemstore virksomheder. Hertil kommer 10 forskellige indsatser inden for forandringsledelse med involvering af 300+ virksomheder i byggeriet, herunder tech for topledere, studieture samt arbejdet med Topleder Handletanken.

/ EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online