Ny undersøgelse: Stigende efterspørgsel på certificeret træ

Ifølge en undersøgelse foretaget af Green Building Council Denmark er der masser af udvikling i det certificerede træ-marked – og det er en god forretning for håndværkere.

Efterspørgslen på træ og træmaterialer, der opfylder FSC®-mærkningsordningen er markant stigende, viser ny undersøgelse. Arkivfoto..

05.04.2017

CSR.dk

I 2016 forventede 80 procent af de adspurgte virksomheder og organisationer i en undersøgelse fra Green Building Council Denmark en voksende efterspørgsel på bæredygtige byggeløsninger.

Denne tendens kan bl.a. ses i efterspørgslen på træ og træmaterialer, der opfylder FSC-mærkningsordningen.

Læs også: Cirkulært byggeri undervejs hos Lejerbo

Udviklingen i den stigende efterspørgsel ses bl.a. på baggrund af, at alle byggeprojekter for statslige institutioner siden 2016 har skullet benytte dokumentérbart bæredygtigt træ, hvor man i flere danske kommuner og regioner stiller samme krav.

Skal entreprenører og håndværkere leve op til disse krav, kan de f.eks. vælge at benytte FSC-certificeret træ til deres projekter. Det samme gælder, hvis en bygherre ønsker, at projektet skal leve op til kriterier fra DGNB, Svanemærket, LEED eller BREEAM.

Certificeret træ som 'standardvare'
”DGNB-certificeringens fokus på certificeret træ har helt konkret medført, at certificeret træ i dag nærmest er en ’standardvare’. I DGNB-kriterierne fremhæves og prioriteres brugen af bæredygtige byggematerialer, herunder bæredygtigt træ og træmaterialer. FSC-certificeret træ er i denne sammenhæng en forsikring og garanti for, at det netop er bæredygtige materialer, der anvendes”, siger Mette Qvist, der er CEO for Green Building Council Denmark, der i Danmark står bag DGNB-certifiseringsordningen.

Hos byggemarkedskæden Stark kan man også genkende den voksende efterspørgsel på bæredygtigt træ. Siden 2008 har samtlige af selskabets forretninger været certificerede i både FSC- og PEFC-ordningerne.

Læs også: Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

”Der er masser af forretningsmuligheder i bæredygtigt byggeri for håndværkeren. Men det er også afgørende, at valget af de rette materialer og indfrielsen af dokumentationskravene ikke bliver unødigt tidskrævende”, siger Kristian H. Fribo, der samtidig beretter om, at certificeringer også gør det lettere for håndværkeren at dokumentere materialets bæredygitghed over for en bygherre via følgesedler og fakturaer.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby