Ny temaside: Hvis du skal afskedige en medarbejder i fleksjob

Der er ingen grund til at undlade at ansætte personer i fleksjob af frygt for, at de ikke kan afskediges, hvis det skulle blive nødvendigt. Det er en central pointe på Cabis nye temaside med gode råd og vejledning til virksomheder.

30.04.2015

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

”Vi har ofte henvendelser fra virksomheder, som er tilbageholdende med at ansætte medarbejdere i fleksjob, fordi de er nervøse for, at de ikke kan afskedige dem igen. Men det er der ingen særlig grund til at være bekymret for,” siger Bente Nissen, seniorkonsulent i videns- og netværkshuset Cabi og ekspert i fleksjob.

Hun står bag den nye temaside, som Cabi netop har åbnet, og som informerer om betingelserne for afskedigelse af personer i fleksjob.

Saglig begrundelse og rimelig tilpasning

Ønsker en arbejdsgiver at afskedige en ansat i fleksjob, skal der – som i alle andre tilfælde – være en saglig begrundelse for opsigelsen.

Ansatte i fleksjob er desuden omfattet af lov om forskelsbehandling, som betyder, at arbejdsgiveren har pligt til at lave en rimelig tilpasning af jobbet, inden der eventuelt skrides til afskedigelse. Det er derfor en god idé løbende at dokumentere de tilpasninger af jobbet, der er lavet. Det kan fx være:

  • justering af arbejdstid og opgaver.
  • tilpasning af lokaler.
  • særlig indretning af arbejdspladsen.
  • brug af andre handicapkompenserende ordninger.

Arbejdsgivere bør også overveje at involvere det lokale jobcenter i overvejelserne, da de måske kan se andre løsninger end en afskedigelse. Jobcentret kan desuden rådgive om mulighederne for at tilpasse jobbet.

”En rimelig tilpasning må i øvrigt ikke give virksomheden en uforholdsmæssig stor økonomisk byrde, og som virksomhed er det vigtigt at vide, at der er god hjælp at hente hos jobcentret,” siger Bente Nissen.

Se mere på Cabis hjemmeside.

Se også video med Cabis ekspert Bente Nissen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle