Ny temaside: Hvis du skal afskedige en medarbejder i fleksjob

Der er ingen grund til at undlade at ansætte personer i fleksjob af frygt for, at de ikke kan afskediges, hvis det skulle blive nødvendigt. Det er en central pointe på Cabis nye temaside med gode råd og vejledning til virksomheder.

30.04.2015

Jakob Rom Johansen, CSR.dk

”Vi har ofte henvendelser fra virksomheder, som er tilbageholdende med at ansætte medarbejdere i fleksjob, fordi de er nervøse for, at de ikke kan afskedige dem igen. Men det er der ingen særlig grund til at være bekymret for,” siger Bente Nissen, seniorkonsulent i videns- og netværkshuset Cabi og ekspert i fleksjob.

Hun står bag den nye temaside, som Cabi netop har åbnet, og som informerer om betingelserne for afskedigelse af personer i fleksjob.

Saglig begrundelse og rimelig tilpasning

Ønsker en arbejdsgiver at afskedige en ansat i fleksjob, skal der – som i alle andre tilfælde – være en saglig begrundelse for opsigelsen.

Ansatte i fleksjob er desuden omfattet af lov om forskelsbehandling, som betyder, at arbejdsgiveren har pligt til at lave en rimelig tilpasning af jobbet, inden der eventuelt skrides til afskedigelse. Det er derfor en god idé løbende at dokumentere de tilpasninger af jobbet, der er lavet. Det kan fx være:

  • justering af arbejdstid og opgaver.
  • tilpasning af lokaler.
  • særlig indretning af arbejdspladsen.
  • brug af andre handicapkompenserende ordninger.

Arbejdsgivere bør også overveje at involvere det lokale jobcenter i overvejelserne, da de måske kan se andre løsninger end en afskedigelse. Jobcentret kan desuden rådgive om mulighederne for at tilpasse jobbet.

”En rimelig tilpasning må i øvrigt ikke give virksomheden en uforholdsmæssig stor økonomisk byrde, og som virksomhed er det vigtigt at vide, at der er god hjælp at hente hos jobcentret,” siger Bente Nissen.

Se mere på Cabis hjemmeside.

Se også video med Cabis ekspert Bente Nissen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online