Ny rapport giver status på den grønne investeringsbølge

Undersøgelse viser en dalende interesse for bæredygtige fonde blandt investorer i de seneste år. Helt nye tal i Danmark tyder dog på, at kurven er knækket.

04.11.2024

CSR.dk

Grønne investeringer tiltrækker ikke penge i samme grad, som de gjorde engang. Det viser en nyligt udgivet rapport af analysevirksomheden Morningstar, der undersøger interessen i bæredygtige fonde i vesten og Asien.

Særligt de amerikanske investorer har været mere tilbageholdende og faktisk trukket penge ud af de grønne fonde otte kvartaler i træk.

Det seneste kvartals tal tyder dog på, at denne tendens er aftagende, og der er ny vind i sejlene hos de grønne fonde. Dette mærkes eksempelvis i Nordea Invest, fortæller direktør Rasmus Eske Bruun til Børsen: 

”Indtil videre har vi set et positivt inflow i 2024, hvor Q3 har været det absolut bedste; godt 40 pct. af årets flow ind i bæredygtige fonde skete i tredje kvartal.”

Bag tendensen

Hvad der ligger til grund for tendensen er midlertidig ikke så simpelt at svare på. Til Børsen udfolder Anette N. Sejdelin, chefporteføljemanager og bæredygtighedsansvarlig hos Investering & Tryghed, en mere positiv læsning af tallene. 

Først fremhæver hun sammenligningsgrundlaget. De grønne fonde stormede frem og nåede et højdepunkt i 2021, hvor interessen nu er faldet betydeligt. Der er dog stadig en interesse og et positivt inflow, men ikke i samme grad som før krig og rentestigninger.

Derudover er definitionen af bæredygtige investeringer også afgørende. Definerer man bæredygtighed som klima, har bæredygtige investeringer det ret hårdt for tiden. Går man ud fra en bredere tilgang til bæredygtighed som ESG-kriterier, så er der ingen grund til pessimisme, ifølge Anette N. Sejdelin.

En tredje mere teknisk forklaring er EU-regulering på området, hvor mange fonde ikke længere tæller som bæredygtige fonde, da de ikke lever op til kravene i EU’s taksonomi for bæredygtige investeringer.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods