Ny rapport giver status på den grønne investeringsbølge

Undersøgelse viser en dalende interesse for bæredygtige fonde blandt investorer i de seneste år. Helt nye tal i Danmark tyder dog på, at kurven er knækket.

04.11.2024

CSR.dk

Grønne investeringer tiltrækker ikke penge i samme grad, som de gjorde engang. Det viser en nyligt udgivet rapport af analysevirksomheden Morningstar, der undersøger interessen i bæredygtige fonde i vesten og Asien.

Særligt de amerikanske investorer har været mere tilbageholdende og faktisk trukket penge ud af de grønne fonde otte kvartaler i træk.

Det seneste kvartals tal tyder dog på, at denne tendens er aftagende, og der er ny vind i sejlene hos de grønne fonde. Dette mærkes eksempelvis i Nordea Invest, fortæller direktør Rasmus Eske Bruun til Børsen: 

”Indtil videre har vi set et positivt inflow i 2024, hvor Q3 har været det absolut bedste; godt 40 pct. af årets flow ind i bæredygtige fonde skete i tredje kvartal.”

Bag tendensen

Hvad der ligger til grund for tendensen er midlertidig ikke så simpelt at svare på. Til Børsen udfolder Anette N. Sejdelin, chefporteføljemanager og bæredygtighedsansvarlig hos Investering & Tryghed, en mere positiv læsning af tallene. 

Først fremhæver hun sammenligningsgrundlaget. De grønne fonde stormede frem og nåede et højdepunkt i 2021, hvor interessen nu er faldet betydeligt. Der er dog stadig en interesse og et positivt inflow, men ikke i samme grad som før krig og rentestigninger.

Derudover er definitionen af bæredygtige investeringer også afgørende. Definerer man bæredygtighed som klima, har bæredygtige investeringer det ret hårdt for tiden. Går man ud fra en bredere tilgang til bæredygtighed som ESG-kriterier, så er der ingen grund til pessimisme, ifølge Anette N. Sejdelin.

En tredje mere teknisk forklaring er EU-regulering på området, hvor mange fonde ikke længere tæller som bæredygtige fonde, da de ikke lever op til kravene i EU’s taksonomi for bæredygtige investeringer.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V