Ny rapport: GenAI-revolution sender virksomheders klimaaftryk i vejret

En global rapport fra Capgemini Research Institute sætter nu tyk streg under de voksende negative effekter, som GenAI-revolutionen har for klima og miljø. Her svarer halvdelen af 2.000 topledere, at brugen af GenAI direkte har øget GHG-emissionerne i deres virksomhed. Fire ud af 10 har måtte opjustere klimamålsætningerne pga. GenAI’s indtog i virksomheden.

Foto: Capgemini

04.02.2025

CSR.dk

Udbredelsen af GenAI i virksomheder og organisationer er i hastig fremgang. Alene siden 2023 er antallet af organisationer, der har integreret GenAI i den daglige drift og forretning steget fra 6% til 24% i dag. Det viser en ny rapport fra konsulentfirmaet Capgemini, der også stiller skarpt på de følgevirkninger, som de energikrævende, nye teknologier har for klima og miljø. Her svarer næsten halvdelen (48%) af de 2.000 topledere, der medvirker, at GenAI har øget virksomhedens GHG-emissioner – en udvikling, der forventes at fortsætte i de kommende år.

”Den hastige udvikling indenfor GenAI betyder, at virksomheders bæredygtighedsrapportering er blevet overhalet indenom. Eksempelvis svarer kun 12% i vores undersøgelse, at de faktisk måler på den klima- og miljømæssige effekt af virksomhedens brug af GenAI. Og kun 38% er opmærksomme på, at der følger en bæredygtighedsmæssige sideeffekt med udbredelsen af GenAI,” forklarer Søren Luplau-Pagh, adm. direktør i Capgemini Danmark.

”Den nye rapport understreger, at alle nuancer ved GenAI-revolutionen endnu ikke for alvor har fundet vej ind i virksomhederne og op på direktionsgangen. Eksempelvis er det i høj grad faktorer som ydeevne, skalerbarhed og omkostninger, der vejer tungest, når organisationer evaluerer forskellige GenAI-modeller. Endnu har bæredygtighedsaspektet kun marginal betydning, bl.a. fordi investeringerne tit er drevet af at opnå konkurrencefordele og følge med konkurrenterne på GenAI-bølgen,” tilføjer han. 

Bæredygtighedsdata mangler

Capgeminis rapport viser bl.a., at kun en femtedel af toplederne rangerer det klima- og miljømæssige aftryk fra GenAI som en top-5 faktor for udvælgelsen eller opbygningen af GenAI-modeller. Over halvdelen erkender dog samtidig, at de ved at inkludere bæredygtighed som et nøglekriterium for leverandørerne ville kunne reducere det klima- og miljøaftryk, der for virksomheden følger med teknologien.

Samtidig baserer 75% af virksomhederne i rapporten i dag deres GenAI-investeringer på såkaldte pre-trained modeller. Herunder ChatGPT, Copilot, mv., mens blot 4% bygger egne GenAI-modeller fra bunden. Dermed er udrulningen af teknologien i høj grad afhængig af teknologpartnerskaber – også når handler om indsigt i de bæredygtighedsmæssige aspekter. Og på det område halter leverancerne i dag fra teknologiselskaberne, konkluderer Capgeminis rapport. 

”Aktuelt er det en udfordring for mange virksomheder og organisationer, at der mangler adgang til data om de miljø- og klimamæssige sideeffekter, der også følger med GenAI-investeringerne. Simpelthen fordi gennemsigtigheden hos teknologileverandører ikke er på plads. Når så mange som trefjerdedele af toplederne påpeger, at techindustrien ikke har standarder og en klar metodik til at opgøre og levere de nødvendige bæredygtighedsdata, så er der et problem. Det er noget, som markedet er nødt til at tage ganske alvorligt, når man ser på de omfattende sideeffekter i form af energi- og vandforbrug samt elektronikaffald, der også følger med GenAI-boomet,” fastslår Søren Luplau-Pagh.

For mere om Capgeminis rapport se: https://www.capgemini.com/insights/research-library/sustainable-gen-ai/

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online