Ny rapport fra Greenpeace gør svensk papirproducent til skurk

Ifølge en rapport fra Greenpeace skyller en stor svensk papirproducent urskoven ud i toilettet. Derfor har organisationen nu igangsat en kampagne, der skal få den svenske direktør til at stoppe ødelæggelsen af de ældre skove.

Det kan have konsekvenser for Jorden, når producenter af papir som for eksempel svenske Essity medvirker til at rydde beskyttede skovområder, vurderer miljøorganisationen Greenpeace i en ny rapport. Arkivfoto..

28.09.2017

CSR.dk

Verdens andenstørste producent at toilet- og servietpapir, svenske Essity, har et ansvar for, at urskovsområderne svinder kraftigt. Det afslører rapporten Wiping out the boreal, der er foretaget af Greenpeace.

I rapporten skriver Greenpeace, at Essity og andre store spillere medvirker til at rydde beskyttede skovområder, ødelægge habitater for truede træsorter og genplanter nye træer, der ødelægger den oprindelige natur.

I Danmark kender forbrugerne primært Essitys toiletruller af mærket Lotus, der fylder butikshylderne i flere supermarkeder:

”Jeg tror, at de færreste forbrugere faktisk er klar over, at de ufrivilligt er med til at støtte et selskab, der ingen skrupler viser ved bogstaveligt talt at skylle en unik urskov i vores nabolande ud i toilettet”, siger Birgitte Lesanner, chef for Greenpeace i Danmark, til Organictoday.dk.

Kan have konsekvenser for Jordens klima
Hun påpeger samtidig, at Essity årligt indkøber mere end 3 millioner tons papirmasse fra nye fibre, hvoraf en stor del kommer fra urskoven langt mod nord – og det kan have konsekvenser for Jordens klima.

Læs også: Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

Således udledes store mængder af kulstof, som igennem århundreder er blevet lagret i de gamle træer og i skovbunden, til atmosfæren.

Det har fået den internationale miljøorganisation Greenpeace til at udvikle en kampagne, hvor man via en underskriftsindsamling på organisationens hjemmeside kan være med til at lægge pres på Essity for at droppe leverandører, der fælder de gamle skove.

Med underskriftindsamlingen håber Greenpeace på at kunne få Essitys direktør til at indse, at naturødelæggelser ikke kan betale sig og dermed stoppe ødelæggelsen af de ældre skove.

- EL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Schneider Electric
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus