Ny rapport fra Greenpeace gør svensk papirproducent til skurk

Ifølge en rapport fra Greenpeace skyller en stor svensk papirproducent urskoven ud i toilettet. Derfor har organisationen nu igangsat en kampagne, der skal få den svenske direktør til at stoppe ødelæggelsen af de ældre skove.

Det kan have konsekvenser for Jorden, når producenter af papir som for eksempel svenske Essity medvirker til at rydde beskyttede skovområder, vurderer miljøorganisationen Greenpeace i en ny rapport. Arkivfoto..

28.09.2017

CSR.dk

Verdens andenstørste producent at toilet- og servietpapir, svenske Essity, har et ansvar for, at urskovsområderne svinder kraftigt. Det afslører rapporten Wiping out the boreal, der er foretaget af Greenpeace.

I rapporten skriver Greenpeace, at Essity og andre store spillere medvirker til at rydde beskyttede skovområder, ødelægge habitater for truede træsorter og genplanter nye træer, der ødelægger den oprindelige natur.

I Danmark kender forbrugerne primært Essitys toiletruller af mærket Lotus, der fylder butikshylderne i flere supermarkeder:

”Jeg tror, at de færreste forbrugere faktisk er klar over, at de ufrivilligt er med til at støtte et selskab, der ingen skrupler viser ved bogstaveligt talt at skylle en unik urskov i vores nabolande ud i toilettet”, siger Birgitte Lesanner, chef for Greenpeace i Danmark, til Organictoday.dk.

Kan have konsekvenser for Jordens klima
Hun påpeger samtidig, at Essity årligt indkøber mere end 3 millioner tons papirmasse fra nye fibre, hvoraf en stor del kommer fra urskoven langt mod nord – og det kan have konsekvenser for Jordens klima.

Læs også: Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

Således udledes store mængder af kulstof, som igennem århundreder er blevet lagret i de gamle træer og i skovbunden, til atmosfæren.

Det har fået den internationale miljøorganisation Greenpeace til at udvikle en kampagne, hvor man via en underskriftsindsamling på organisationens hjemmeside kan være med til at lægge pres på Essity for at droppe leverandører, der fælder de gamle skove.

Med underskriftindsamlingen håber Greenpeace på at kunne få Essitys direktør til at indse, at naturødelæggelser ikke kan betale sig og dermed stoppe ødelæggelsen af de ældre skove.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense