Ny pulje: Realdania efterlyser løsninger, der kan fremme klimavenlig renovering

Realdania åbner nu for et tema-call målrettet virksomheder, som ligger inde med fremtidens løsninger på den grønne renovering.

Med puljen søger Realdania blandt andet efter nye, innovative bud på lavkarbon byggematerialer og nye metoder til mikrorenovering. Arkivfoto. .

22.07.2022

CSR.dk

Hvordan kan man renovere en bygning på en måde, så det sætter mindst muligt klimaaftryk?

Det efterlyser Realdania helt nye svar på – fra materialeproducenter, udviklere af digitale løsninger og ikke mindst virksomheder, som har idéer til nye finansieringsmodeller. 

I et tema-call med fokus på netop klimavenlig renovering kan virksomheder og udviklere nu søge op til 1 million kroner, som skal gå til støtte og rådgivning med henblik på at hjælpe deres innovative ideer og løsninger det sidste stykke ud over rampen, ud på markedet og i anvendelse i konkrete byggerier.

Læs også: 13 almene renoveringsprojekter får støtte til styrket fokus på det klimamæssige

Og det er der i den grad brug for, mener Realdania. Byggesektoren tegner sig globalt for cirka 40 procent af verdens CO2-udlednining. Heraf stammer omkring 28 procent fra energiforbruget i den eksisterende bygningsmasse. 

Derfor ligger der et stort potentiale i at renovere frem for at bygge nyt – og et endnu større potentiale, hvis også selve renoveringen udføres på en måde, så det udleder mindst mulig CO2.

”I mange år har vi renoveret for at mindske energiforbruget fra driften af bygningen. Men vi skal videre. I dag er der et langt større fokus på klimabelastningen fra hele bygningens livscyklus, og det giver behov for at finde nye løsninger, materialer og designs med lav klimapåvirkning i byggefasen. Derfor vil vi gerne være med til at sætte turbo på udviklingen af de innovative idéer og løsninger, som endnu ikke har ramt markedet”, siger projektchef Thomas Waras Brogren, der leder Realdanias indsats omkring bygningskultur og klima.  

Bygherreforeningen: Vi skal øge incitamenterne 
Realdania søger blandt andet efter nye, innovative bud på lavkarbon byggematerialer, nye metoder til mikrorenovering – hvor de svageste elementer af bygningsdelen nemt skal kunne repareres og udskiftes – samt CO2-designværktøjer til de tidlige beslutningsprocesser, der både påviser en bygnings klimabelastning og efterfølgende simulerer forskellige løsninger og materialevalgs klimapotentiale. 

Læs også: Undersøgelse: Private ønsker mere bæredygtigt byggeri

”I byggeriet har vi i høj grad fået fokus på at bygge mere bæredygtigt. Men vi savner gode løsninger til den del af bygningsmassen, som allerede er opført. Vi skal blive langt bedre til at udnytte og udvikle den eksisterende bygningsmasse”, siger Hanne Ullum, vicedirektør i Bygherreforeningen og medlem af det ekspertpanel, der vurderer ansøgningerne, som sendes ind til Realdanias tema-call.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online