Ny platform skal skaffe Novozymes partnere i arbejdet med at løse verdens vandproblemer

Med åbningen af platformen HelloScience inviterer Novozymes til et samarbejde med iværksættere og forskere fra hele verden. Her er målet at løse verdens vandproblemer og måske skabe nye forretningsmuligheder for enzymproducenten.

Selvom iværksættere og små virksomheder er den primære målgruppe, opfordrer Novozymes alle forskere, studerende, græsrodsorganisationer og etablerede virksomheder med interesse for vandområdet til at byde ind med idéer på HelloScience.io. Arkivfoto..

28.09.2017

CSR.dk

For nylig kunne Novozymes slå porten op til platformen HelloScience – et åbent innovationsinitiativ, som skal hjælpe med at skabe samarbejde på tværs af grænser, ekspertise og teknologier omkring store, globale udfordringer, som dem FN sætter fokus på med de 17 verdensmål.

I første omgang har Novozymes valgt at sætte fokus på de udfordringer, der kan være ved at skaffe rent vand til alle:

”Hos Novozymes er vi eksperter i enzymer og mikroorganismer, der kan rense vand, og vi har masser af erfaring med at bruge det i en industriel sammenhæng. Men vi vil gerne se, om vi kan bruge vores ekspertise og teknologi til at løse nogle af verdens store, globale problemer”, siger Claus Crone Fuglsang, der er forskningschef hos Novozymes, til Berlingske.dk.

Men da mange af disse uproblemer kan været ret så komplekse, er man hos Novozymes nødt til at finde måder at samarbejde med helt nye samarbejdspartnere i opstartsmiljøerne, i forskerverdenen og i virksomheder, vurderer Claus Fuglsang.

Læs også: Klimapartnerskab sparer CO2 og milliarder af kroner

Opfordrer alle til at byde ind med idéer
Hos Novozymes er planen først og fremmest at fokusere på forskellige temaer, og i første omgang har virksomheden valgt at fokusere på vand, og opstille forskellige udfordringer, som interesserede kan byde ind på.

En af udfordringerne er, at komme med forslag til, hvordan man ved hjælp af Novozymes enzymer kan udvikle et testsæt, som Unicef til at teste for de frygtede E.coli-bakterier i drikkevand.

Omkring 18.000 børn dør årligt ifølge FN af diarré og andre sygdomme, der er relateret til vand, fortrinsvis på grund af forurenet vand og mad.

Derfor opfordres alle med interesse inden for vandområdet til at byde ind med idéer på HelloScience.io, og selvom det er iværksættervirksomheden og små virksomheder, der er den primære målgruppe, er forskere, studerende, græsrodsorganisationer, investorer og etablerede virksomheder velkomne, fortæller Claus Crone Fuglsang til Berlingske.dk.

Læs også: "Ingen kan gøre det alene"

Novozymes har på forhånd besluttet, at IP-rettigheder, der måtte blive udviklet i forbindelse med udfordringerne på HelloScience, tilhører dem, der kommer med idéen.

Kommer man med gode idéer, tilbyeder Novozymes imidlertid adgang til et netværk af eksperter i og uden for Novozymes og uddeler samtidig løbende adgang til prøver på Novozymes enzymer og microorganismer og yderligere adgang til eksperter i Novozymes og til Novozymes' eget investeringsteam.

- EL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København