Ny platform skal bidrage til FN’s 17 verdensmål

I samarbejde med UN Global Compact og DNV GL har den danske tænketank Sustainia udviklet en platform, der skal bidrage til at nå FN's 17 verdensmål.

Den nye platform skal blandt andet hjælpe med at opnå mål om at sikre, at alle har adgang til vand og sanitet, og at det forvaltes bæredygtigt og samtidig afskaffe fattigdom i alle dens former overalt. Arkivfoto..

01.05.2017

CSR.dk

I sidste uge kunne den danske tænketank og rådgivervirksomhed Sustainia i samarbejde med UN Global Compact og den norske koncern DNV GL lancere en ny digital platform, der skal bidrage til at nå FN’s 17 verdensmål.

Under navnet "Global Opportunity Explorer", skal den i løbet af de næste tre år udvikles til verdens førende platform for bæredygtige løsninger og sikre, at både virksomheder, investorer og myndigheder hurtigt og nemt kan orientere sig på markedet for nye løsninger på globale udfordringer og samtidig udveksle viden og erfaringer. 

Samler og forbinder lovende løsninger
Hos UN Global Compacts har man store forventninger til platformen. Således udtaler Lise Kingo, direktør for organisationen:

”Der findes efterhånden et stort antal løsninger på, hvordan bæredygtige udfordringer kan løses. Men de er spredte og kan være svære at finde. Med Global Opportunity Explorer har vi skabt en institution, der samler og forbinder de mest lovende løsninger fra hele verden, og vi vil dermed også kunne dokumentere, hvordan verdensmålene åbner nye forretningsmuligheder”.

I første omgang indeholder Global Opportunity Explorer 300 løsninger fra lande verden over samt 45 konkrete forslag til, hvordan man kan innovere nye markeder. Både de 300 og de 45 fungerer som eksempler på, hvordan de 17 verdensmål kan forvandles til bæredygtig vækst. Løsningerne spænder fra prisvenlige mikro-solcelleanlæg til løbesko lavet af plastikaffald fra havet. 

Læs også: FN: Bæredygtig transport afgørende for SDG-mål

Indholdet kommer fra Sustainias arbejde gennem syv år, hvor man gennem projekter og publikationer som ’Sustainia100’ og ’Global Opportunity Report’ har været i dialog medover 17.000 internationale ledere og eksperter for at kortlægge globale løsninger og markedsmuligheder. De to projekter integreres nu i Global Opportunity Platform. 

Platform katalysator for partnerskaber
Ifølge Erik Rasmussen, der er Sustainias stifter og administrerende direktør, er den nye platform en vigtig katalysator for nye internationale partnerskaber:

”For os er det vigtigt, at innovationsplatformen bliver udviklet i fællesskab. Som verdensmål nr. 17 signalerer, er nøglen til at nå verdensmålene samarbejde og partnerskaber. Igennem Global Opportunity Explorer får virksomheder muligheden for at kontakte hinanden og indgå i fælles projekter og samarbejder og dermed forme et globalt forum for bæredygtig innovation. Men det haster”, siger han.

Den nye platform har fået økonomisk støtte fra Realdania og blev lanceret i Indien foran flere nøglepersoner, så de kunne få et indblik i, hvordan platformen kan blive en vigtig institution i arbejdet med verdensmålene.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense