Ny opgørelse: Danica poster millioner i olie og gas

Danske Banks pensionsselskab, Danica, har siden lanceringen af sin klimaplan fortsat investeret massive beløber i fossile selskaber. Det viser en ny opgørelse fra Danwatch.

17.03.2025

CSR.dk

I 2023 lancerede Danica en klimaplan med løfter om at skærpe kravene til investeringer i energisektoren og modtog dengang stor ros fra blandt andre Mellemfolkeligt Samvirke, der døbte Danica som ”finanssektorens grønne spydsspids”.

Ifølge en ny opgørelse fra Danwatch har pensionsselskabet dog siden lanceringen investeret 700 millioner kroner i 37 nye olie- og gasselskaber, heriblandt det saudiarabiske Aramco, som er verdens største CO2-udleder.

Aramco står ifølge FN’s klimapanel IPCC for omkring 4 procent af verdens tilbageværende CO2-budget, mens organisationen Urgewald vurderer, at selskabet er den største drivkraft bag den globale udvidelse af fossil produktion. 

Det er på trods af Danicas egen formulering i 2024-regnskabet, hvor koncernen understregede, at den har et "No expansion commitment" for olie og gasselskaber.

Ud over Aramco har Danica investeret i selskaber, der udvinder olie i Arktis og på dybt vand. To produktionsmetoder som pensionsselskabet i sin egen klimaplan betegner som særligt problematiske. 

Samtidig er der investeret i kulselskabet Abu Dhabi National Energy, som endda står på Danicas egen sortliste over forbudte virksomheder.

Grønne løfter og sorte investeringer

Hos Klimabevægelsen i Danmark er der skuffelse at spore over Danicas investeringer. Kampagneleder Thomas Meinert Larsen mener, at pensionsselskabets handlinger strider direkte mod deres grønne udmeldinger.

"Det er hævet over enhver tvivl, at Saudi Aramco og en lang række af disse nye fossile selskaber slet ikke bidrager til den grønne omstilling. Man får desværre det indtryk, at Danica endnu ikke føler sig forpligtet til at leve op til bankens tidligere grønne udmeldinger," udtaler han til Danwatch.

I en skriftlig udtalelse til Danwatch forklarer chef for bæredygtighed, Dorte Eckhoff, at Danica er i gang med en omlægning af sine investeringer med deres ambitiøse klimaplan for øje.

"Vi er lige nu i en proces, hvor vi omlægger vores samlede investeringer i energisektoren ud fra en ny politik på området, og derfor er alle investeringer i energiselskaber lige nu til vurdering. Det betyder, at vi frasælger en række energiselskaber, der ikke lever op til vores politik, mens vi så kan fokusere vores aktive ejerskab på de tilbageværende selskaber," forklarer hun.

Klimabevægelsen mener dog ikke, at dette svar er tilfredsstillende. Thomas Meinert Larsen kalder de nye investeringer meget opsigtsvækkende og mener, at de underminerer Danicas troværdighed som en ansvarlig, klimabevidst investor.Øverst på formularen

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart