Ny online platform skal hjælpe virksomheder med at source mere ansvarligt

Den nye online sourcing-platform, der modtager støtte fra blandt andet Unilever, skal øge graden af social og grøn ansvarlighed i regioner med råvareproduktion af globalt efterspurgte fødevarer og materialer.

08.01.2021

CSR.dk

Mars, PepsiCo og Unilever er blandt de involverede virksomheder, der er med til udviklingen af en ny online sourcing-platform kaldet 'SourceUp'.

Det skriver Sustainable Brands™.

Formålet med platformen er at øge graden af bæredygtighed i regioner, hvor der dyrkes råvarer, som der er stor global efterspørgsel på. Initiativet er drevet af The Sustainable Trade Initiative (IDH) imens flere globale virksomheder er involveret både praktisk og økonomisk i projektet. 

Projektet er funderet på en kollektiv tankegang, hvor flere af de store magtfulde virksomheder går sammen om at udvikle ikke blot de enkelte producenter, men hele sourcing-regioner. Der er stort fokus på det brede samarbejde imellem regeringen i regionerne og lokale interessenter, producenterne og de handlende virksomheder.

Læs også: Unilever udvider brugen af data-analyse til at redde skovene

Platformen er udviklet til brug af almindelige virksomheder såvel som ledere inden for bæredygtighed, som en hjælp til at identificere regioner med ansvarlige producenter. Virksomheder der allerede køber fra en specifik region kan med platformen også lokalisere passende nye partnere i forbindelse med implementering af nye initiativer indenfor bæredygtighed.

Resultaterne spås at række langt ud over, hvad de enkelte producenter, lokale myndigheder og globale indkøbere kan gøre alene.

Der er indtil videre 11 sourcing-regioner repræsenteret på platformen i Brasilien, Indien, Indonesien, Liberia og Vietnam, som dækker råvarer som fx soya, avokado, bomuld og træ. Daan Wensing, administrerende direktør for IDH, fortæller til Sustainable Brands™ at de forventer massiv tilgang af både regioner og råvare-typer allerede i løbet af 2021.

De første erfaringer er allerede gjort i Indonesiens Aceh Tamiang-distrikt, hvor der blandt andet produceres palmeolie, naturgummi og kaffe.

Sidste måned rejste Unilever og IDH en samlet investering på mere end 12 millioner danske kroner til netop Aceh Tamiang-distriktet, der skal fokusere på social integration og naturbeskyttelse som fx skovbeskyttelse og genplantning af skove.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense