Ny motor kan sætte skub i shippingbranchens grønne omstilling

Nu kan der være gode udsigter til, at den globale shippingbranche kan blive en smule grønnere – alt der skal til, er tilsyneladende lidt hjælp fra en motor lavet af en virksomhed i Randers. En fuldstændig fossilfri branche må man dog stadig se langt efter.

Shippingbranchen står for hele 3 procent af verdens samlede CO2-udledning. Arkivfoto..

21.09.2021

CSR.dk

Søtransporten er en af de helt store klimasyndere og står for omkring 3 procent af den globale CO2-udledning. En udledning, der er svær at nedbringe, da sektoren har brug for store dieselmotorer til drift.

Det problem kan den østjyske virksomhed Nordhavn muligvis afhjælpe. De har nemlig udviklet en motor, der kører på metanol, som indtil videre er det tætteste man kan komme på en fuldstændig CO2-neutral brændstofløsning. Det skriver DR.dk.

Det er en tiltrængt løsning i en branche, der ikke har forpligtet sig til mere end en halvering CO2-udledningerne i 2050, mener professor i miljøvidenskab fra Aarhus Universitet, Mikael Skou Andersen.

Læs også: Europas shippingbranche oser derudaf

”De her skibe har en levetid på 25-30 år, så det er klart, at hvis man vil have nogle mål opnået i 2050, så handler det om, hvad man investerer i, også hen mod slutningen af 2020’erne. Så der skal til at ske noget meget snart”, siger han til DR.

Kulstoffri er stadig en by i Rusland
Mærsk meddelte i august i år, at de vil bygge skibe, der kører med metanol-motorer, og de er velkomne til at banke på Nordhavns dør, siger salgsdirektør Jørk Rudolph:

”Vi kan allerede levere løsninger nu. Ringer Mærsk og siger, at de skal bruge generator-anlæg baseret på metanol, så er vi klar til at sætte i gang med det samme. Det varer ikke længe, før vi ser en indvirkning på tingene”.

Selvom metanol efterhånden er blevet en driftssikker teknologi, må man øjensynligt se længe efter en fuldstændig grøn omstilling i shippingbranchen. På linje med regeringens udspil har Molslinjen fx forpligtet sig til at nedbringe sin udledning med 70 procent i 2030.

Læs også: Nyt initiativ skal samle shippingbranchen om at nå målene i Paris-aftalen

Men i stedet for metanol fokuserer færgelinjen på ammoniak – en teknologi, som ikke er fuldt udviklet endnu. Til spørgsmålet om, hvornår færgerne konrekt kommer til at sejle med ammoniak, siger administrerende direktør, Carsten Jensen således til DR:

”Det kan jeg af gode grunde ikke (sige red.), fordi teknologierne er i fuld udvikling i øjeblikket, men vi har en horisont, som hedder, at når det hedder 2026-2028, så begynder der for alvor at ske noget”.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online