Ny måling: Danskerne bakker op om en kødafgift – men så skal frugt og grønt blive billigere

I en ny undersøgelse er danskerne positive over en kødafgift – men det kræver også, at grøntsager og frugt sættes ned i pris.

Det er især den yngre del af befolkningen, der har taget de plantebaserede fødevarer til sig og fravælger kødet til fordel for mere klimavenlige alternativer. PR-foto..

31.08.2023

CSR.dk

En øget afgift på klimabelastende fødevarer som kød, er ikke noget, der skræmmer danskerne. Og endnu bedre er det, hvis fødevarer som grøntsager og frugt samtidig sættes til en laveres pris.

Sådan lyder konklusionerne i en ny måling, som Coop Analyse har udarbejdet for Vegetarisk Forening.

Om målingen

Spørgsmålet er i undersøgelsen formuleret: "Hvor enig eller uenig er du i følgende udsagn? Folketinget bør ændre afgifterne på fødevarer, så de tager hensyn til fødevarers klimaaftryk, således at fx kød bliver dyrere, mens frugt og grønt bliver billigere."

1.028 danskere har deltaget i undersøgelsen, der blev gennemført af YouGov i august 2023. Data er vægtet på køn, alder og geografi, og resultaterne er repræsentative for den danske befolkning i alderen 15-74 år.

Undersøgelsen laves af Coop Analyse og Dansk Vegetarisk Forening og er den eneste landsdækkende, repræsentative undersøgelse af danskernes holdning til kød og grøn mad.

Data er indhentet årligt siden 2016.

Kilde: Dansk Vegetarisk Forening.

I undersøgelsen bliver der spurgt til folks holdning til, om der skal indføres en klimaafgift på fødevarer, så eksempelvis kød bliver dyrere, mens frugt og grønt bliver billigere.

Læs også: Kødproducenter får markant mere i EU-støtte end plantebaserede virksomheder

Her svarer 38 procent, at de er enige eller overvejende enige i, at afgifterne på fødevarer skal afspejle fødevarernes reelle klimaaftryk, mens 29 procent erklærer sig helt eller overvejende uenige.

Det er gode nyheder, at danskerne er så positive over en kødafgift, mener Rune-Christoffer Dragsdahl, der er generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening.

Han påpeger dog samtidig, at en realisering af kødafgiften vil kræve større forandringer i industrien.

“Omstillingen kræver også efteruddannelse af køkkenprofessionelle, mere tidssvarende uddannelser som eksempelvis en plantebaseret kokkeuddannelse, investeringer i forskning og udvikling af plantebaserede fødevarer, nudging-indsatser og meget mere,” siger han.

Unge spiser overvejende grønt
I den nye undersøgelse, som er foretaget i august 2023, svarer en femtedel af danskerne, at de spiser fleksitarisk, pescetarisk, vegetarisk eller vegansk.

Det er den højeste andel målt siden 2019. Blandt danskere under 35 år er andelen endda vokset til hele 36 procent.

Læs også: God smag: Den enes kødaffald bliver nu den andens super-produkt

“Der er igen i år en stigning i andelen af danskere under 35 år, der spiser fleksitarisk. Vi kan samtidig se, at unge i langt højere grad har prøvet en masse forskellige plantebaserede fødevarer og også har lyst til at købe dem igen,” siger Coops analysechef Lars Aarup om tallene.

Det er også i høj grad de unge under 35, der er mest positive over for en klimaafgift på 1 krone per kilo oksekød, hvor indtægterne fra afgiften bruges på at udvikle flere klimavenlige fødevarer, hvilket der også er blevet spurgt ind til i undersøgelsen.

Kun 28 procent af de unge er helt eller overvejende uenige i en sådan klimaafgift.
De unge støtter altså generelt set en klimaafgift på kød, også selv om de ikke direkte får pengene tilbage i lommen, mens den ældre generation bakker op om en samlet reform, hvor andre fødevarer samtidig bliver billigere.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle