Ny klimavenlig teknologi på vej til modeindustrien

Modeindustrien er en af de mest forurenende sektorer overhovedet. Det vil selskabet Pond Textile ændre på ved hjælp af ny, hemmelig opfindelse.

Det er på tide, at bæredygtighed spiller en større rolle i modeindustrien. Arkivfoto..

08.01.2020

CSR.dk

Der er et bæredygtigt gennembrud på vej i modetøjindustrien. Ifølgee udviklingsselskabet Pond Textile A/S er de snart klar med en ny teknologi, der erstatter nylon og polyester med biologisk nedbrydelige plantefibre. Det skriver Børsen. Pond Textiles deler ejer med Bestseller-koncernen. 

Læs også: Sådan gør du din forsyningskæde bæredygtig

"Vi kan med vores teknologi lave f.eks. bøjler og knapper uden fossilt plast, men den helt store gamechanger i modetøjindustrien vil være en metervare med plantefibre i stedet for fossile plastfibre. Volumenerne er jo enorme i den industri", siger Thomas Brorsen til Børsen og fortæller, at virksomheden i år kommer på markedet med et produkt, der er klar til kommerciel brug.

Pond Textile laver ikke selv metervarer, knapper eller bøjler, men en slags hemmelig ’lim’, som på eksisterende metervareproducenters produktionsanlæg bruges til at binde fibre af eksempelvis majs, hør, træ eller bananer sammen. Teknologien kan også bruges ved fremstilling af møbler, dele til biler osv.

Reduktion af mikroplast
Thomas Brorsen forklarer til Børsen, at anvendelse af den teknologi, som Pond har udviklet, også vil betyde en stor reduktion af de store mængder af ikke-nedbrydeligt mikroplast, som globalt ophobes i miljøet.

Idéen er, at de fabrikker, der i dag leverer tøj med nylon eller polyester til den globale modeindustri, presset af markedet skal bruge - eller få deres leverandører til at bruge – ’limen’ fra Pond i produktionen.

Og det er på tide. Modeindustrien er en af de mest ressourceforbrugende sektorer overhovedet, hvor forbruget af vand og fossile plastfibre er enormt.

"Industrien er meget interesserede i at få mere bæredygtige materialer. Jeg har deltaget i møder i Fashion for Good, hvor mange af de store i modeindustrien er med, og det er helt sikkert, at viljen til at bruge nye materialer er til stede i markedet", fastslår Thomas Brorsen til Børsen.

Læs også: Modegiganter går sammen i FN-klimaaftale

Pond Textile har i dag en udviklingsafdeling og en mindre produktion på havnen i Aarhus, men opførelsen af en fabrik til fremstilling af den særlige ’lim’ indledes i løbet af få uger.

- SMP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V