Ny klimavenlig teknologi på vej til modeindustrien

Modeindustrien er en af de mest forurenende sektorer overhovedet. Det vil selskabet Pond Textile ændre på ved hjælp af ny, hemmelig opfindelse.

Det er på tide, at bæredygtighed spiller en større rolle i modeindustrien. Arkivfoto..

08.01.2020

CSR.dk

Der er et bæredygtigt gennembrud på vej i modetøjindustrien. Ifølgee udviklingsselskabet Pond Textile A/S er de snart klar med en ny teknologi, der erstatter nylon og polyester med biologisk nedbrydelige plantefibre. Det skriver Børsen. Pond Textiles deler ejer med Bestseller-koncernen. 

Læs også: Sådan gør du din forsyningskæde bæredygtig

"Vi kan med vores teknologi lave f.eks. bøjler og knapper uden fossilt plast, men den helt store gamechanger i modetøjindustrien vil være en metervare med plantefibre i stedet for fossile plastfibre. Volumenerne er jo enorme i den industri", siger Thomas Brorsen til Børsen og fortæller, at virksomheden i år kommer på markedet med et produkt, der er klar til kommerciel brug.

Pond Textile laver ikke selv metervarer, knapper eller bøjler, men en slags hemmelig ’lim’, som på eksisterende metervareproducenters produktionsanlæg bruges til at binde fibre af eksempelvis majs, hør, træ eller bananer sammen. Teknologien kan også bruges ved fremstilling af møbler, dele til biler osv.

Reduktion af mikroplast
Thomas Brorsen forklarer til Børsen, at anvendelse af den teknologi, som Pond har udviklet, også vil betyde en stor reduktion af de store mængder af ikke-nedbrydeligt mikroplast, som globalt ophobes i miljøet.

Idéen er, at de fabrikker, der i dag leverer tøj med nylon eller polyester til den globale modeindustri, presset af markedet skal bruge - eller få deres leverandører til at bruge – ’limen’ fra Pond i produktionen.

Og det er på tide. Modeindustrien er en af de mest ressourceforbrugende sektorer overhovedet, hvor forbruget af vand og fossile plastfibre er enormt.

"Industrien er meget interesserede i at få mere bæredygtige materialer. Jeg har deltaget i møder i Fashion for Good, hvor mange af de store i modeindustrien er med, og det er helt sikkert, at viljen til at bruge nye materialer er til stede i markedet", fastslår Thomas Brorsen til Børsen.

Læs også: Modegiganter går sammen i FN-klimaaftale

Pond Textile har i dag en udviklingsafdeling og en mindre produktion på havnen i Aarhus, men opførelsen af en fabrik til fremstilling af den særlige ’lim’ indledes i løbet af få uger.

- SMP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom