Ny klimafond skal give 27.500 grønne arbejdspladser

Danmarks Grønne Investeringsfond, som er en del af finanslovsaftalen for 2020, er nu en realitet. 25 milliarder skal booste udviklingen af vedvarende energi, udbredelse af nye teknologier til energilagring samt øge eksporten af grøn energi til udlandet.

15.09.2020

CSR.dk

Regeringen har netop givet grønt lys til, at der kan laves de første finansieringer i den Danmarks Grønne Investeringsfond. En rigtig god nyhed for de grønne virksomheder i Danmark. Det betyder nemlig, at fonden er klar til at sende milliarder ud til grønne teknologier og løsninger til gavn for klima og økonomi.

”Det er en stor glæde, at vi nu kan begynde arbejdet med at sikre endnu mere kapital til grønne teknologier og løsninger. Så kan vi bidrage til udvikling af nye bæredygtige virksomheder, skabe mange nye job og betydelige CO2-reduktioner, der kan hjælpe os på vej mod 70%-målet i 2030,” udtaler Anders Eldrup, bestyrelsesformand for Danmarks Grønne Investeringsfond.

Finansminister Nicolai Wammen (S) og erhvervsminister Simon Kollerup (S), præsenterede i går, d. 14. september 2020, sammen med regeringens støttepartier og Alternativet det, der også bliver kaldt den Grønne Fremtidsfond.

Får vindmølleeventry til at ligne en pixiebog
Ambitionen er at gøre Danmark til grøn stormagt i kraft af samarbejde mellem private aktører, politikere og erhvervsliv.

”Jeg tror på, at potentialet i det grønne erhvervseventyr, som i dag får et ekstra boost og ekstra kræfter, får den store bog om erhvervseventyret med vindmøllerne til at ligne en lille pixiebog,” sagde Simon Kollerup ifølge Altinget.

Læs også: IDA lancerer crowdfundingplatform til grønne iværksættere

”Hvis kloden skal leve op til Paris-aftalen, så skal der investeres mere end 90.000 milliarder kroner i ny teknologi og nye løsninger. Og de skal selvfølgelig være made in Denmark,” tilføjede han.

Dansk industri ser også stort potentiale i fonden, som ifølge underdirektør Peter Thagesen vil være en fordel for klimaet, men også for eksport og nye arbejdspladser.

Reelt fire fonde
Fondens arbejde skal årligt evalueres, og både den nationale og globale CO2-effekt af investeringerne skal løbende rapporteres.

De 25 mia. kr., skal fordeles på fire fonde, nemlig EKF Danmarks Eksportkreditfond, Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU), Danmarks Grønne Investeringsfond og Vækstfonden. Vækstfonden og Danmarks Grønne Investeringsfond er blevet styrket med samlet 10 mia. kr.

Læs mere om Danmarks Grønne Fremtidsfond her. 

- MT

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online