Ny klimaaftale: Odense skal være CO2-neutral i 2030

Med en ny klimaaftale vil samtlige partier i Odense Byråd gøre Odense CO2-neutral i 2030. Næsten 500.000 ton CO2 skal neutraliseres. Nu skal odenseanerne involveres i arbejdet, inden konkrete handlinger sættes i gang.

Odense Kommune ønsker at inddrage alle borgerne i klimaaftalen. Odense Kommune..

18.06.2020

CSR.dk

Landets tredjestørste by skal være CO2-neutral i 2030. Det er hovedmålet i aftalen 'Klimaneutral 2030', som samtlige otte partier i Odense Byråd netop har indgået.

I 2030 vil CO2-udledningen i Odense være på 491.000 ton, hvis der ikke handles på det. Klimaaftalen opstiller fire hovedretninger, som skal bidrage til at nedbringe og neutralisere CO2-udledningen:

Læs også: Det Blå Danmark skal fortsat være klimaneutralt i 2050

Bæredygtig mobilitet, klimavenlig energi, et grønnere Odense og Odense Kommune som virksomhed.

Det betyder blandt andet, at der skal være mere grøn kollektiv trafik, bedre cyklistforhold, lavere energiforbrug hos både private og virksomheder og markant mere skovrejsning i Odense.

Foruden hovedretningerne indeholder aftalen tre områder, som skal være med til at gøre Odense mere bæredygtig: Fokus på forbruget i Odense, partnerskaber med en række aktører, og så skal Odense gøres til centrum for cirkulær økonomi. 

Intensiv involvering af byen
Med den overordnede aftale på plads bliver næste skridt at inddrage byens borgere i arbejdet. Gennem en udbredt demokratisk samtale med byen vil man gå ekstra langt for at involvere flest muligt og nå ud til så mange forskellige grupper som muligt.

Læs også: Norsk skibsfart vil være klimaneutral inden 2050

Klimaindsatsen skal rodfæstes i Odense, og borgerne skal komme til orde, inden en klimahandlingsplan for Odense skal vedtages i foråret 2021. En handlingsplan, som skal tænkes sammen med de nationale klimahandlingsplaner.

I aftalen forpligter byrådets partier hinanden på løbende at afsætte de midler, der er nødvendige for at nå målet om at være en CO2-neutral by i 2030.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup