Ny hjemmeside fra Elsparefonden: Min Bolig

Det er en rigtig god idé at lade vaskemaskine og tørretumbler køre om natten. Dette kræver imidlertid styring og...

21.11.2008

CSR.dk

Det er en rigtig god idé at lade vaskemaskine og tørretumbler køre om natten. Dette kræver imidlertid styring og automatik på det enkelte apparat. Når det er muligt, kan man også lave intelligent styring af hjemmets samlede energiforbrug, hvilket giver endnu større besparelser end bare at flytte energiforbruget. Ifølge Elsparefonden er en fælles platform for intelligent styring af elforbruget i hjemmene afgørende for de helt store energibesparelser. Med Elsparefondens nye internetportal – Min Bolig – får forbrugerne den samlede intelligente løsning.
Hos Elsparefonden er man positive over, at Christiansborgs politikere overvejer de teknologiske muligheder for at flytte dele af elforbruget til om natten, hvor der er rigeligt med vindmøllestrøm. Men selvom det er godt at flytte forbruget til om natten, kan det ikke stå alene. Intelligent styring af elforbruget, som man får med Elsparefondens internetplatform, Min Bolig, rummer et langt større potentiale for egentlige besparelser ved at udnytte energien effektivt. Derfor vil det gavne klimaet endnu mere, hvis politikerne sætter større fokus på intelligent styring af alle hjemmets elapparater og deres strømforbrug, påpeger Göran Wilke, der er sekretariatschef i Elsparefonden:
”Fælles og åbne systemer er afgørende for at kunne høste de store sparegevinster på el- og varmeforbruget i boligen. Det vil være at svigte forbrugerne, hvis vi ikke tænker intelligente løsninger ind fra start sådan at både forbrugere og miljø får den store gevinst,” siger Göran Wilke.
Min Bolig er et webbaseret værktøj, hvor alle danskere kan få hjælp til intelligent styring af husstandens elforbrug. For eksempel kan den måle elforbruget, når huset står tomt og sætte apparater til kun at tænde, når man er hjemme. Når forbrugeren går ind på Min Boligs hjemmeside og indtaster nogle enkelte oplysninger, kan værktøjet udregne og tilrettelægge forbruget. Derefter kan forbrugerne planlægge deres elforbrug, så det bliver så minimalt som muligt. Det vil i langt højere grad end tidsbestemt forbrug ses på det samlede elforbrug, påpeger Elsparefonden.
Göran Wilke håber, at ønsket om at flytte forbruget til om natten kan fører til egentlig intelligent elstyring i hjemmene, så de helt store besparelser kan opnås:
”Jeg håber, at politikerne også er opmærksomme på intelligent styring, som eksempelvis Min Bolig, som kan åbne op for, at vi i langt højere grad end nu kan gøre noget ved det samlede danske elforbrug og dermed CO2-udslippet,” siger han.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København