Ny guide til integration af FN’s verdensmål i forretning

ISO og UNDP har netop lanceret en ny international guide, der skal hjælpe virksomheder med at integrere FN’s verdensmål direkte i deres forretningsstrategier og daglige beslutninger. Målet er at skabe reel forandring.

Foto: voresmål.dk

12.09.2024

CSR.dk

Siden 2015 har stater og FN været forpligtet til at arbejde på at leve op til de 17 verdensmål. Status er dog, med under seks år tilbage, at kun 17 procent af målene er på vej til at blive realiseret.

Derfor har ISO, den internationale standardiseringsorganisation som Dansk Standard er medlem af, og UNDP, FN’s Udviklingsprogram, med Dansk Standard som initiativtager, indgået partnerskab om at udarbejde retningslinjer, der sikrer, at FN’s verdensmål bliver en central del af virksomheders strategi og forankret i virksomhedens kerneforretning.

Disse retningslinjer kan være et vigtigt skridt i integrationen af de bæredygtige udviklingsmål i kerneforretningsstrategier, fortæller Fabienne Michaux, direktør for SDG Impact hos UNDP.

Helhedsfokus på verdensmålene

Den nye guide, som Danmark i øvrigt har stået i spidsen for, er gratis og hjælper virksomheder med at analysere deres aktiviteter grundigt for at træffe begrundede valg om, hvilke verdensmål de skal fokusere på. Den sikrer, at arbejdet med ét mål ikke går ud over et andet.

”Det er enormt vigtigt, at de 17 verdensmål bliver forankret i kernen af ens forretning, hvis vi skal nå i mål i 2030. Men det er lige så vigtigt, at man løbende optimerer sin indsats. Og her er standarder og guidelines et godt redskab for virksomheder at anvende, da de giver struktur og et fælles sprog,” udtaler Tina Helsted Vengsgaard, standardiseringsdirektør i Dansk Standard, og tilføjer:

”Derfor er vi i Dansk Standard også enormt stolte af, at Danmark har været med til at udvikle sådan en guide, som skal gøre det mere overskueligt at arbejde med verdensmålene. Det er desuden endnu et godt eksempel på, hvordan vi i Danmark kan være med til at få indflydelse på de store dagsordner ude i verden.”

Enkel model for løbende forbedring

Guiden er bygget op omkring Plan-Do-Check-Act (PDCA) model, hvilket betyder, at den understøtter løbende forbedringer og dermed forholdsvis nemt kan integreres med andre systemer eller danne fundmanet for integration:

Plan: Fastlæg mål og processer, og vurder risici og muligheder.

Do: Implementer de planlagte processer.

Check: Overvåg aktiviteterne, mål resultaterne, og rapportér.

Act: Foretag nødvendige forbedringer.

Guiden kan også hjælpe virksomheder med at rapportere og kommunikere om deres fremskridt med verdensmålene. Men den kan også fungere som forberedelse til den verdensmåls-ledelsesstandard, som forventes at være klar i slutningen af 2025, så man i hele verden kan blive certificeret ift. verdensmål.

Ledelsesstandarden udvikles i tæt partnerskab mellem UNDP, ISO og et væld af internationale og danske eksperter. Læs mere om standarden her.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle