Ny fremskrivning skaber klarhed om energiforlig

En ny fremskrivning af omkostningerne ved energiforliget er blevet sendt til Folketinget i ønsket om at skabe klarhed om forliget inden forhandlingerne om regeringens vækstudspil.

11.06.2014

CSR.dk

”Fremskrivningen kan være med til at fjerne nogle af myterne i debatten", siger klima-, energi, og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. Foto: Ulrik Jantzen.

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen har for nyligt sendt en fremskrivning af omkostningerne ved energiforliget til Folketinget. Dermed er der skabt klarhed om forliget inden forhandlingerne om regeringens vækstudspil.

Fremskrivningen viser, at både private husstande og virksomheder vil opleve, at den samlede udgift til strøm vil være lavere i 2020, end man forudsagde, da energiforliget blev indgået. Det er tilfældet, selvom omkostningerne til at finansiere energiforliget vil være 1,5 milliarder kroner højere end forudsat.

Læs også: Danmark kan omstilles til 100 procent vedvarende energi

Forklaringen er, at PSO-gebyret hænger nøje sammen med elprisen. Hvis elprisen falder, stiger PSO-gebyret.  Stigningen i gebyret er dog mindre, end faldet i elprisen.

”Fremskrivningen kan være med til at fjerne nogle af myterne i debatten. Den almindelige husstand og virksomhed vil ikke få øgede udgifter på grund af energiforliget. Det er selv sagt glædeligt, at vi kan gennemføre den grønne omstilling uden uventede ekstraudgifter for danskerne”, siger klima-, energi, og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Finansieringsomkostningerne stiger
I det seneste år er elprisen faldet. Det betyder, at finansieringsomkostningerne i forbindelse med energiforliget stiger fra 3,4 til 4,9 milliarder kroner i 2020. Pengene går blandt andet til at støtte vedvarende energi.

Den lave elpris betyder imidlertid, at en husstand, der bruger 4000 kWh om året, i 2020 vil få en elregning, der er 343 kroner mindre end forudsagt, da energiforliget blev indgået. En virksomhed, der bruger 35 millioner kWh, vil slippe 2,4 millioner kroner billigere end antaget ved energiaftalens indgåelse.

Læs også: Kun få virksomheder investerer store beløb i energioptimering

”Selvom virksomhederne slipper billigere, end vi regnede med, er der stadig virksomheder, der oplever, at elregningen hæmmer deres konkurrenceevne.  Derfor har regeringen i vækstudspillet fundet 5,8 milliarder kroner, som vi vil bruge til at lempe PSO-gebyret”, siger Rasmus Helveg Petersen.

Fremskrivningen er sendt til Folketinget som et svar på et spørgsmål fra partiet Venstre. Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen forventer, at fremskrivningen vil blive en del af beslutningsgrundlaget i forbindelse med forhandlingerne om regeringens vækstudspil.

Læs fremskrivningen her

- JDN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle