Ny Erhvervspulje har hjulpet virksomheder med at spare tusindvis af CO2 om året

Den nye Erhvervspulje har i sin nye form indtil videre hjulpet det danske erhvervsliv med at spare mere end 46.000 tons CO2 årligt, viser tal. Det er meget tilfredsstillende, at midlerne hurtigt kommer ud og bidrager til virksomhedernes grønne omstilling, mener Energistyrelsen.

Ifølge Morten Vagner er Erhvervspuljens ansøgningsproces nu mindre kompleks, hvilket har fået flere til at søge om midler til bæredygtige initiativer. Arkvifoto..

06.07.2023

CSR.dk

I november sidste år så en ny udgave af Erhvervspuljen dagens lys - en pulje, der giver tilskud til næsten alle typer projekter, der sparer energi eller CO2 fra energirelaterede udledninger.

Og det ser ud til at være en succes. Nye tal fra Energistyrelsen viser nemlig, at Erhvervspuljen i sin nye form samlet set har hjulpet virksomheder med at spare mere end 46.000 tons CO2 årligt, og at der nu er ansøgt om mere end halvdelen af de samlede midler i puljen i år, som er på 385 millioner kroner.

Kontorchef i Energistyrelsen med ansvar for Erhvervspuljen, Rikke Reumert Schaltz, glæder sig over udviklingen:

”Erhvervspuljen er sat i verden for at hjælpe danske virksomheder med at spare energi og CO2, og det er meget tilfredsstillende, at tilskudspuljen netop bidrager til at accelerere virksomhedernes grønne omstilling, nedbringe energiforbruget og hjælper virksomhederne med at lave betydelige grønne investeringer.”

Læs også: Arla vil sende milliarder til klimaeffektive landmænd

Arla er en af de virksomheder, som har fået støtte fra Erhvervspuljen til store innovative energisparende projekter. Det tæller blandt andet en højtemperatur-varmepumper i et tørretårn til mælkepulverproduktion.

”Arlas ambition er at blive klimaneutrale i 2050. Som et skridt på vejen skal vi reducere vores direkte og indirekte udledninger af CO2e med 63 procent på Scope 1 og 2, inden udgangen af 2030 i forhold til 2015. Vi har iværksat en lang række tiltag for at reducere vores klimaaftryk. Vi er glade for støtten fra Erhvervspuljen, som har været med til at muliggøre investeringer af anseelig størrelse og accelereret den grønne udvikling og innovation," siger Morten Vagner, der er energy- & sustainability manager i Danmark i Arla AMBA.

Mindre kompleksitet
Erhvervspuljen blev første gang oprettet med Energiaftalen 2018 som tilskudspulje til dansk erhvervsliv på samlet 3,5 milliarder kroner, der løber frem til 2029.

Reglerne for Erhvervspuljen blev ændret den 1. november 2022 for at gøre ansøgningsprocessen mindre kompleks.

Det har øget hastigheden fra ansøgning til realiseringen af de energibesparende projekter, mener Morten Vagner.

Læs også: Concito: Vi skal bo på færre kvadratmeter, hvis klimaaftrykket skal ned

”Vores oplevelse er, at puljen er blevet nemmere at søge end tidligere. Det gør processen fra ansøgning til bevilling noget lettere, hvilket betyder, at projekterne hurtigere bliver realiseret, så vi kan få nedbragt CO2e-udledningen," siger han.

Rikke Reumert Schaltz understreger, at Energistyrelsen netop har arbejdet indgående med at få accelereret ansøgningsprocessen uden at gå på kompromis med de dokumentationskrav, der er nødvendige for at få støtte.

”Vi ved, at danske virksomheder har ambitionerne og viljen til at omstille sig og reducere klimaaftrykket. Det skal Erhvervspuljen bidrage til at hjælpe på vej. Vi oplever stor efterspørgsel fra virksomhederne og ser frem til fortsat at omsætte puljens midler til konkrete energi- og CO2-besparelser.”

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart