Ny dansk fond vil bekæmpe fattigdom i Afrika

Med kapital fra bl.a. Augustinus Fonden skal Lisbeth Stausholm Zacho rejse en ny fond til investeringer i Afrika, som både skal skabe job og give et afkast.

Lisbeth Stausholm Zacho nye fond har bl.a. planer om at investere i et afrikansk selskab, der sælger solcelledrevne vandpumper og vandingsanlæg til små bønder, som gør, at de kan høste flere gange om året og dermed skabe mersalg. Arkivfoto..

17.09.2018

CSR.dk

"Vores målsætning er at løfte millioner af liv”.

Sådan lyder ambitionen for Lisbeth Stausholm Zacho, der er stifter af den nye danske fond Nordic Impact Funds, der jagter op til godt en halv mia. kr. til investeringer i Afrika.

Det skriver Børsen.

"I 2050 er det ventet, at økonomien i Kenya vil være syvdoblet sammenlignet med i dag, mens f.eks. et land som Italien næsten vil stå stille. Halvdelen af befolkningen er under 30, så der er et stort investeringsbehov for at møde væksten i arbejdsstyrken og brødføde befolkningen”, siger Lisbeth Stausholm Zacho til avisen og fortæller, at fonden skal investere på kommercielle vilkår i virksomheder, som kan bidrage til en dobbelt bundlinje med både økonomiske og sociale resultater.

Læs også: Nyt samarbejde sender over 1000 afrikanske piger i skole

Foreløbig har selskabet ifølge Børsen tilsagn for 120 mio. kr. fra fonde, familiekontorer og velhavende mennesker, bl.a. Augustinus Fonden, mens tidligere Grundfos-koncernchef Carsten Bjerg samt Gorrissen Federspiel-partner Rikke Schøitt Petersen er blandt Nordic Impact Funds' rådgivere.

"Vi går efter at investere i virksomheder, som har bevist, at de skaber impact, og de skal helst være profitable og have en skalerbar forretningsmodel. Entreprenørens nationalitet er mindre vigtig, men selskabet skal være til stede i Østafrika”, siger Lisbeth Stausholm Zacho.

Impact-fonde som inspiration
Selv har Lisbeth Stausholm Zacho bl.a. arbejdet hos IMF i Washington DC, været kontorchef i Nationalbanken og senest vicedirektør i SOS Børnebyerne.

"I SOS kiggede vi på, hvordan man kan finansiere udviklingsarbejde på en mere økonomisk bæredygtig måde. I den forbindelse var vi i kontakt med flere impact-fonde i USA og Holland, og jeg fik øje for deres model med forretningsdrevet udvikling, som kan løfte mennesker ud af fattigdom ved at bringe kapital og ekspertise til virksomheder med gode løsninger på fattige menneskers største udfordringer”, siger Lisbeth Stausholm Zacho til Børsen og fortæller, at fonden bl.a. overvejer at investere i et selskab, der sælger solcelledrevne vandpumper og vandingsanlæg til små bønder, som gør, at de kan høste flere gange om året og dermed skabe mersalg.

Læs også: 'Erfaringer fra Danmark er et godt sted at starte'

Det er første gang, at Lisbeth Stausholm Zacho direkte investerer i en afrikansk virksomhed, ligesom at hun heller ikke tidligere har lavet en fond. Hun er dog opmærksom på, at der er en højere både politisk og juridisk risici ved at investere i Afrika end herhjemme:

"Men oftest handler det, om de mennesker som sidder i ledelsen, og på den måde er det ikke så forskelligt fra Danmark. I Afrika er der en anden kultur, så vi skal være meget grundige i due diligence-processen og være sikre på, at vi har det helt rigtige team på”.

 -JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense