Ny dansk fond vil bekæmpe fattigdom i Afrika

Med kapital fra bl.a. Augustinus Fonden skal Lisbeth Stausholm Zacho rejse en ny fond til investeringer i Afrika, som både skal skabe job og give et afkast.

Lisbeth Stausholm Zacho nye fond har bl.a. planer om at investere i et afrikansk selskab, der sælger solcelledrevne vandpumper og vandingsanlæg til små bønder, som gør, at de kan høste flere gange om året og dermed skabe mersalg. Arkivfoto..

17.09.2018

CSR.dk

"Vores målsætning er at løfte millioner af liv”.

Sådan lyder ambitionen for Lisbeth Stausholm Zacho, der er stifter af den nye danske fond Nordic Impact Funds, der jagter op til godt en halv mia. kr. til investeringer i Afrika.

Det skriver Børsen.

"I 2050 er det ventet, at økonomien i Kenya vil være syvdoblet sammenlignet med i dag, mens f.eks. et land som Italien næsten vil stå stille. Halvdelen af befolkningen er under 30, så der er et stort investeringsbehov for at møde væksten i arbejdsstyrken og brødføde befolkningen”, siger Lisbeth Stausholm Zacho til avisen og fortæller, at fonden skal investere på kommercielle vilkår i virksomheder, som kan bidrage til en dobbelt bundlinje med både økonomiske og sociale resultater.

Læs også: Nyt samarbejde sender over 1000 afrikanske piger i skole

Foreløbig har selskabet ifølge Børsen tilsagn for 120 mio. kr. fra fonde, familiekontorer og velhavende mennesker, bl.a. Augustinus Fonden, mens tidligere Grundfos-koncernchef Carsten Bjerg samt Gorrissen Federspiel-partner Rikke Schøitt Petersen er blandt Nordic Impact Funds' rådgivere.

"Vi går efter at investere i virksomheder, som har bevist, at de skaber impact, og de skal helst være profitable og have en skalerbar forretningsmodel. Entreprenørens nationalitet er mindre vigtig, men selskabet skal være til stede i Østafrika”, siger Lisbeth Stausholm Zacho.

Impact-fonde som inspiration
Selv har Lisbeth Stausholm Zacho bl.a. arbejdet hos IMF i Washington DC, været kontorchef i Nationalbanken og senest vicedirektør i SOS Børnebyerne.

"I SOS kiggede vi på, hvordan man kan finansiere udviklingsarbejde på en mere økonomisk bæredygtig måde. I den forbindelse var vi i kontakt med flere impact-fonde i USA og Holland, og jeg fik øje for deres model med forretningsdrevet udvikling, som kan løfte mennesker ud af fattigdom ved at bringe kapital og ekspertise til virksomheder med gode løsninger på fattige menneskers største udfordringer”, siger Lisbeth Stausholm Zacho til Børsen og fortæller, at fonden bl.a. overvejer at investere i et selskab, der sælger solcelledrevne vandpumper og vandingsanlæg til små bønder, som gør, at de kan høste flere gange om året og dermed skabe mersalg.

Læs også: 'Erfaringer fra Danmark er et godt sted at starte'

Det er første gang, at Lisbeth Stausholm Zacho direkte investerer i en afrikansk virksomhed, ligesom at hun heller ikke tidligere har lavet en fond. Hun er dog opmærksom på, at der er en højere både politisk og juridisk risici ved at investere i Afrika end herhjemme:

"Men oftest handler det, om de mennesker som sidder i ledelsen, og på den måde er det ikke så forskelligt fra Danmark. I Afrika er der en anden kultur, så vi skal være meget grundige i due diligence-processen og være sikre på, at vi har det helt rigtige team på”.

 -JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V