Ny analyse slår alarm om Danmarks store forbrug af træ: Langt til grønt foregangsland

Danmark importerer mere træ til el og varme end noget andet EU-land, og konsekvenserne kan blive enorme. Hvis alle kopierede modellen skulle et areal på størrelse med Tyskland omlægges til energi-skov, viser ny analyse fra Kraka og Deloitte.

Foto: 123rf.com

06.10.2025

CSR.dk

Syv millioner tons træpiller og flis ryger hvert år gennem de danske kraftværkers ovne for at levere el og varme til danskerne. Det pynter på Danmarks klimaregnskab, fordi afbrænding af biomasse tæller som CO2-neutralt. Men den opgørelse er misvisende, advarer tænketanken Kraka og Deloitte i en ny analyse, som kortlægger konsekvenserne af det massive træforbrug.

Danmark er det EU-land, der importerer mest træbiomasse, primært fra Estland og Letland. Ifølge analysen vil det kræve plantning af hurtigt voksende energiskov på ni procent af hele EU’s areal, svarende til hele Tyskland, hvis alle medlemslande skulle følge det danske eksempel.

Analysen er offentliggjort samtidig med, at oppositionen presser på for at få klimaloven revideret inden årets udgang. I klimaloven står der nemlig, at Danmark skal være ”et foregangsland i den internationale klimaindsats, som kan inspirere og påvirke resten af verden”. Med analysen bliver dette mål dog udfordret markant:

”Vi er et foregangsland, hvis vi viser vejen, så andre lande kan kopiere vores grønne omstilling. Men vi er helt unikke, fordi vi er det eneste land i EU, som importerer så meget biomasse, og det kom bag på mig, hvor voldsomme konsekvenser det vil have, hvis andre lande benytter Danmark som et eksempel til efterfølgelse”, siger cheføkonom Ulrik Beck fra Kraka til Politiken.

Kraka og Deloitte peger dog også på, at biomasse kan blive nødvendigt som buffer på tidspunkter, hvor solen ikke skinner og vinden ikke blæser. Som udgangspunkt skal det dog kun være biomasse, vi selv producerer.

Træ er ikke nødvendigvis grønt

Selvom biomasse har været central i omstillingen væk fra kul, vokser kritikken af at regne den som klimaneutral. En rapport fra Concito viser, at op mod en tredjedel af CO2-udledningen fra dansk biomasseforbrug ikke bliver opsuget igen inden for 30 år. Samtidig går skovene i flere leverandørlande, herunder Letland og Estland, fra at optage CO2 til at udlede mere, fordi der fældes mere træ end der vokser op.

”Det viser, at det er usikkert at bygge sin energipolitik på at importere enorme mængder træenergi for at holde varmen i de danske hjem", forklarer senioranalytiker Tobias Johan Sørensen fra Concito til Politiken.

Concito har i flere år derfor været fortalere for at beskatte træpiller og- flis eller pålægge energiselskaberne at indregne de reelle klimaomkostninger. Det er endnu ikke sket, og biomasseproduktionen er fortsat subsidieret.

Modsat peger brancheorganisationen Dansk Fjernvarme på, at forbruget vil falde af sig selv i takt med udrulningen af de nye fjernvarmeprojekter, der er baseret på el og sol. 

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København