Ny Alliance for produktlevetid for elektronik på vej

Danmarks kedelige plads i fortroppen af elektronikaffalds-produktion bliver nu udfordret af multistakeholder-samarbejde inspireret af Frankrig.

Foto: Epicent

07.03.2025

CSR.dk

De første skridt til en ny, ambitiøs dansk alliance for produktlevetid er taget efter dette års Miljøstrategisk Årsmøde, der samlede nøgleaktører fra kommuner, affaldsselskaber, virksomheder, detailhandel, universiteter og NGO'er. 

Årsmødet satte fokus på Danmarks problematiske position i førerfeltet for produktion af elektronisk affald. 

"Danmark er desværre blandt Europas værste, når det kommer til mængden af elektronisk affald per indbygger. Vi køber for meget, og for mange smider for meget brugbart væk, fordi det er for dyrt eller besværligt at få det repareret. Forbrugere, producenter, forhandlere og reparatører er nødt til at danne fælles front, hvis der for alvor skal ske noget på området”, siger Repair Cafe Danmark og de andre arrangører (se faktaboks).

Fransk rollemodel 

Særligt inspirerende var oplæggene fra Laetitia Vasseur, grundlægger af den franske organisation mod planlagt forældelse HOP (Halte à l'Obsolescence Programmée). HOP har presset på for lovgivning mod planlagt forældelse og har opnået bemærkelsesværdige resultater. 

F.eks. den første succesfulde retssag mod Apple, der resulterede i en bøde på 25 millioner Euro til tech-giganten. Men måske endnu vigtigere har HOP været katalysator for et fransk nationalt indeks for holdbarhed og reparérbarhed på en række elektronikprodukter. Et indeks  alle forhandlere skal bruge, og som allerede har ændret producent- og forbrugeradfærd. 

"Udviklingen viser meget tydeligt, at forbrugerne gerne vil prioritere kvalitet og holdbarhed over pris, hvis de får de rette informationer", fortæller Laetitia Vasseur fra HOP. 

Samarbejde på tværs skal i gang i Danmark

Udviklingen i Frankrig er sket på baggrund af et visionært samarbejde mellem detailhandlen, HOP og den franske miljøstyrelse, som har skabt en koalition mod planlagt forældelse og for retten til at reparere. 

Denne vigtige konsensus på tværs af brancher og aktører var ligeledes til stede på årsmødet på Aalborg Universitet 25.-26. februar.  Arrangørerne vil nu sammen med deltagerne arbejde for at etablere en dansk alliance for produktlevetid, der bl.a. kan fokusere på reparationers pris og tilgængelighed, forbrugerinformation om produkters holdbarhed og reparérbarhed, nye forretningsmodeller og mere effektiv affaldsforebyggelse gennem reparation og genbrug. 

Effektiv implementering og vurdering af dansk og EU-regulering inden for produktholdbarhed og reparationer er også et område, som Alliancen kunne involvere sig i. Samtidig vil Alliancen styrke samarbejdet med europæiske partnere som HOP og Repair.eu for at sikre en koordineret indsats på tværs af landegrænser.

/EHS

Miljøstrategisk Årsmødes arrangører

  • Ingeniørforeningen IDA’s faglige selskaber for grøn teknologi og teknologivurdering 
  • Institut for Bæredygtighed og Planlægning ved Aalborg Universitet 
  • Repair Cafe Danmark. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams