Nu kan virksomheder blive holdt ansvarlig for deres forpligtigelse til ikke at rydde skovområder

Det er et stort problem for klimaet, at stadig flere og flere skovområder bliver ryddet hvert år til fordel for landbrug. Og selvom flere virksomheder har forpligtet sig til at stoppe, så mangler der konkrete retningslinjer – men det har AFi nu kommet med et bud på.

Skovområder er vigtige for at stoppe temperaturstigningerne, men stadigt større områder bliver fældet. Mange virksomheder har lovet at arbejde for at stoppe rydningen, men har svært ved at implementere løfterne. Det skal nye retningslinjer hjælpe til med. Arkivfoto..

31.07.2019

CSR.dk

Virksomheder, der dyrker landbrug på skovområder, har et stort medansvar i at vende klimasituationen. Og som anerkendelse af dette har over 500 virksomheder forpligtet sig til at bekæmpe skovrydning gennem de sidste ti år.

Læs også: Chokolade med god smag i munden kræver en indsats

Men på trods af denne positive trend bliver stadigt flere skovområder ryddet hvert år. Virksomhederne har simpelthen svært ved at leve op til deres løfter, og det skyldes blandt andet dårlig overvågning af produktionen. Derfor har en gruppe civile samfundspartnere lanceret en ny arbejdsramme, Accountablity Framework initiative (AFi), skriver ethicalcorp.com.

Den bygger både på eksisterende tiltag samt på den kollektive oplevelse fra miljø- og sociale organisationer, der udgør AFi: The Nature Conservancy, Forest Peoples Programme, Imaflora, National Wildlife Federation, Proforest, Rainforest Alliance, Resourcetrust, Social Accountability International, World Resources Institute, WWF, Verité, samt den uafhængige ekspert Gita Syahrani fra Indonesien og Silas Slakor fra Liberia.

Kan være afgørende faktor
Morgan Gillespy fra den London-baserede NGO CDP argumenterer sammen med Leah Samberg fra Rainforest Alliance-ngo’en med hovedkvarter i New York for, at Accountability Framework kan være med til at lukke hullet i forhold til at holde virksomheder op på deres løfter om at bevare skovområder.

Rammerne definerer, hvordan ”godt” ser ud, når det kommer til at implementere og demonstrere fremskridt i forhold til virksomhedsforpligtelser til at eliminere skovrydning, konvertering af økosystemer og krænkelser af menneskerettigheder fra forsyningskæder inden for landbrug og skovbrug.

Derudover giver det ensartede mål for fremskridt på tværs af råvarer, regioner og forsyningskædepositioner og giver en virksomhed en sti til pålideligt at demonstrere kontinuerlig forbedring og opfyldelse af forpligtelser.

Læs også: Blockchain skal sende penge direkte til bonden

Ved at bruge rammerne kan virksomheder hjælpe med at sikre, at deres forpligtelser, aktiviteter, overvågningssystemer og rapporteringspraksis afspejler de fælles aftalte normer samt bedste praksis.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online