Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

I går var det Earth Overshoot Day, som er dagen, hvor vi har opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året. Sidste år indtraf dagen seks dage senere, nemlig den 8. august.

I Danmark er vi en af de helt store syndere, når det kommer til forbrug af naturressourcer. Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder. Det svarer til det dobbelte af verdensgennemsnittet. Arkivfoto..

03.08.2017

CSR.dk

Igen I 2017 har vi opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året, længe før året egentlig er slut.

Og i år sker det endnu tidligere, end det var tilfældet i 2016, viser en ny undersøgelse fra Global Footprint Network, der er WWF Verdensnaturfondens globale analysepartner.

Således blev den 2. august til årets Earth Overshoot Day, som sidste år indtraf seks dage senere, nemlig den 8. august.

Dansk forbrug er det dobbelte af det globale
Globalt er vores forbrug, som om vi havde 1,7 jordklode til rådighed, og i Danmark er vi en af de helt store syndere.

Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder til rådighed, hvilket gør det danske forbrug til det dobbelte af verdensgennemsnittet.

Læs også: Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

Til det udtaler Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden:

”Vi står midt i en naturkrise. Vi overfisker verdens fiskebestande. Vi fælder regnskovene og udpiner klodens landbrugsjord. Vi presser verdens vandressourcer og udleder for meget CO2, så kloden får hedeslag. Menneskets overforbrug presser simpelthen naturen og dyrene mere, end Jorden kan klare”.

Derfor foreslår Bo Øksnebjerg, at vi i fremtiden skal blive bedre til at forbruge smartere og producere mere bæredygtigt, både globalt og nationalt.

Flere tænker grønne tanker
I forbindelse med Earth Overshoot Day er der dog også flere virksomheder, der har taget initiativ til en grønnere tankegang.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace henviser man blandt andet til artiklen ”10 things you’ve always wanted to ask about living zero waste”, hvor læserne kan få et indblik i, hvordan det er at leve uden at købe varer, der er skadelige for miljøet.

Hos SEPA, der er et skotsk miljøbeskyttelsesagentur, har man i forbindelse med Earth Overshoot Day annonceret en forpligtigelse til at reducere dækaffald, som udgør et af Skotlands største miljøproblemer.

Også hos nonprofitorganisationen Global Footprint Network har man reageret på den tidlige dato for Earth OverShoot Day.

Således har organisationen, i samarbejde med mere end 30 partnere, forpligtet sig til initiativet MoveTheDate, der handler om at fremhæve løsninger, der kan inspirere befolkningen til at deltage aktivt i kampen om at flytte Earth Overshoot Day til senere på året.

Læs også: Rapport: Indkøb er centralt for en bæredygtig fremtid

En kedelig udvikling
Globalt forbruger befolkningen Jordens ressourcer hurtigere og hurtigere. For 17 år siden skulle vi helt frem til slutningen af september, før Jorden ikke længere kunne følge med vores forbrug.

I øjeblikket ligger Danmark på en 18. plads over lande, som overforbruger mest, mens Sverige ligger på en 12. plads.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense