Novozymes og Grundfos indgår samarbejde om rent drikkevand

I samarbejde med Novozymes går Grundfos nu ind i kampen om at finde løsninger på en af verdens mest presserende udfordringer - behovet for rent drikkevand.

"Ud over den viden, vi ligger inde med i Novozymes og i Grundfos, kan vi samle den viden, der ligger ude i verden på universiteter, i organisationer og i andre virksomheder og sammen finde frem til nye løsninger og samarbejder, som vi aldrig selv havde tænkt på”, siger Lars Enevoldsen, koncerndirektør for teknologi og innovation hos Grundfos. Arkivfoto..

06.12.2017

CSR.dk

Det er, hvad man har tænkt sig at gøre med det nye innovationssamarbejde mellem Grundfos, der er en af verdens førende pumpeproducenter, og Novozymes, der er nummer et i verden inden for enzymer og mikroorganismer, skriver sidstnævnte.

Omdrejningspunktet for samarbejdet er den åbne innovationsplatform HelloScience.io, som Novozymes lancerede for to måneder siden. Her kan iværksættere, startups og andre virksomheder byde ind med deres forslag til, hvordan man løser en række konkrete udfordringer med at skaffe rent vand:

”Det er en fantastisk mulighed. Et partnerskab med Grundfos åbner op for nye muligheder for både Novozymes, platformen HelloScience og dens brugere. Indtil nu har vi været i stand til at forbinde startups og akademikere med vores viden om enzymer og mikroorganismer, men nu kan vi også forbinde dem med Grundfos’ ekspertise inden for vandbehandling”, siger Claus Crone Fuglsang, der er Senior Vice President Research & Technology hos Novozymes.

630.000 kroner til bedste idé
Samarbejdet betyder blandt andet, at HelloScience nu også kan henvise iværksættere og forskere til ekspertbistand hos Grundfos. Samtidig vil de to virksomheder tilbyde en co-developmentaftale og 100.000 dollars (ca. 630.000 kr.) til det projekt, der kan komme med det bedste forslag til en løsning på, hvordan man sikrer rent vand til flere mennesker.

”Vi har et fælles mål om at skaffe rent vand og sanitet. Det fantastiske ved samarbejdet er, at vi dramatisk udvider den intelligens, der skal til for at finde løsningerne. Ud over den viden, vi ligger inde med i Novozymes og i Grundfos, kan vi samle den viden, der ligger ude i verden på universiteter, i organisationer og i andre virksomheder og sammen finde frem til nye løsninger og samarbejder, som vi aldrig selv havde tænkt på”, siger Lars Enevoldsen, koncerndirektør for teknologi og innovation hos Grundfos, til Berlingske.dk.

Læs også: Grundfos: Vi har 18.000 mand, der arbejder med CSR

Inden HelloScience.io bliver udvidet med Grundfos’ deltagere, har mere end 300 meldt sig som deltagere i netværket på platformen. Derudover har man hos Novozymes modtaget omkring 30 relevante henvendelser med konkrete ideer til projekter og samarbejder.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle