Novo Nordisk får ros for klimaindsats

Danmarks største medicinalselskab er langt i deres arbejde med at reducere CO2-udledninger. Det er ikke tilfældigt.

Foto: Novo Nordisk.

12.08.2022

CSR.dk

I Rådet for Grøn Omstilling er direktøren, Bjarke Møller, ikke i tvivl: Novo Nordisk er de bedste til at arbejde med CO2-reduktioner. Det fortæller Finans, som en del af en omfattende analyse af de 30 største danske virksomheders klimaindsats- og resultater fra 2019-2021.

Kortlægningen viser, at Novo Nordisks omsætning er steget med 15 procent i perioden, mens CO2-udledningen fra drift og energiforbrug er faldet 42 procent og udledningerne fra forretningsrejser og varetransport er faldet 44 procent.

Det er altså lykkedes at afkoble vækst i omsætning fra vækst i udledninger, som det også er tilfældet i flertallet af de 30 virksomheder.

Har en plan for det hele
Det, som Novo Nordisk ifølge Bjarke Møller gør så godt, er at arbejde både med egen drift og med transport og underleverandører.

Det hjælper også, at Novo Nordisk satte sit første klimamål for 20 år siden – som er 10-15 år før mange andre virksomheder. 

Læs også: Sådan arbejder Novo Nordisk med TCFD

Novo Nordisk forklarer selv i artiklen hos Finans, at de har en plan for det hele, så de kan nå deres mål om at være CO2-neutrale i drift og transport i 2030. De skifter deres 6.500 firmabiler ud, reducerer mængden af rejser og har aftale om grøn skibstransport af deres produkter med Mærsk. Men vigtigst er det, at man udelukkende køber grøn strøm i hele verden, og at en anden stor energipost – produktion af damp til produktionen i Danmark er baseret på biomasse.

Ikke vente på det perfekte
Indsatsen kritiseres dog af eksperter og NGO’er. Fordi man i Kina benytter sig af køb af eksisterende vindmøllestrøm via certifikater, som beskyldes for ikke at føre til ny vedvarende energi og kun kræve noget skrivebordsarbejde. Og fordi flere mener, at biomasse ikke bør betragtes som CO2-neutral.

Til det siger Dorethe Nielsen, som er chef for miljøstrategi i Novo Nordisk:

”Det er jo smaddersvært. Nogle beslutninger er taget for noget tid siden, og udviklingen går ret hurtigt. I forhold til biomasse vil vi rigtig gerne overgå til elektrificering, men da man besluttede at konvertere Asnæsværket til biomasse for syv-otte år siden, var det jo den bedste løsning. Jeg synes, at man skal passe på med at vente til den helt rigtige langtidsholdbare løsning kommer. Så hellere gå i gang og acceptere, at man måske må lave det om hen ad vejen.”

Fremadrettet er det dog arbejdet med scope 3, dvs. udledninger i værdikæden, som skal rykke mest. Her ligger over 90 procent af virksomhedens samlede klimaaftryk, og målet er at have nul udledninger fra værdikæden i 2045. Novo Nordisk har derfor advaret tusindvis af leverandører om, at hvis de ikke skifter til grøn strøm inden 2030, så ophører samarbejdet.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online