Novo Nordisk får ros for klimaindsats

Danmarks største medicinalselskab er langt i deres arbejde med at reducere CO2-udledninger. Det er ikke tilfældigt.

Foto: Novo Nordisk.

12.08.2022

CSR.dk

I Rådet for Grøn Omstilling er direktøren, Bjarke Møller, ikke i tvivl: Novo Nordisk er de bedste til at arbejde med CO2-reduktioner. Det fortæller Finans, som en del af en omfattende analyse af de 30 største danske virksomheders klimaindsats- og resultater fra 2019-2021.

Kortlægningen viser, at Novo Nordisks omsætning er steget med 15 procent i perioden, mens CO2-udledningen fra drift og energiforbrug er faldet 42 procent og udledningerne fra forretningsrejser og varetransport er faldet 44 procent.

Det er altså lykkedes at afkoble vækst i omsætning fra vækst i udledninger, som det også er tilfældet i flertallet af de 30 virksomheder.

Har en plan for det hele
Det, som Novo Nordisk ifølge Bjarke Møller gør så godt, er at arbejde både med egen drift og med transport og underleverandører.

Det hjælper også, at Novo Nordisk satte sit første klimamål for 20 år siden – som er 10-15 år før mange andre virksomheder. 

Læs også: Sådan arbejder Novo Nordisk med TCFD

Novo Nordisk forklarer selv i artiklen hos Finans, at de har en plan for det hele, så de kan nå deres mål om at være CO2-neutrale i drift og transport i 2030. De skifter deres 6.500 firmabiler ud, reducerer mængden af rejser og har aftale om grøn skibstransport af deres produkter med Mærsk. Men vigtigst er det, at man udelukkende køber grøn strøm i hele verden, og at en anden stor energipost – produktion af damp til produktionen i Danmark er baseret på biomasse.

Ikke vente på det perfekte
Indsatsen kritiseres dog af eksperter og NGO’er. Fordi man i Kina benytter sig af køb af eksisterende vindmøllestrøm via certifikater, som beskyldes for ikke at føre til ny vedvarende energi og kun kræve noget skrivebordsarbejde. Og fordi flere mener, at biomasse ikke bør betragtes som CO2-neutral.

Til det siger Dorethe Nielsen, som er chef for miljøstrategi i Novo Nordisk:

”Det er jo smaddersvært. Nogle beslutninger er taget for noget tid siden, og udviklingen går ret hurtigt. I forhold til biomasse vil vi rigtig gerne overgå til elektrificering, men da man besluttede at konvertere Asnæsværket til biomasse for syv-otte år siden, var det jo den bedste løsning. Jeg synes, at man skal passe på med at vente til den helt rigtige langtidsholdbare løsning kommer. Så hellere gå i gang og acceptere, at man måske må lave det om hen ad vejen.”

Fremadrettet er det dog arbejdet med scope 3, dvs. udledninger i værdikæden, som skal rykke mest. Her ligger over 90 procent af virksomhedens samlede klimaaftryk, og målet er at have nul udledninger fra værdikæden i 2045. Novo Nordisk har derfor advaret tusindvis af leverandører om, at hvis de ikke skifter til grøn strøm inden 2030, så ophører samarbejdet.

- EHS

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

20.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

25.06.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

30.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online