Novo Nordisk får ros for klimaindsats

Danmarks største medicinalselskab er langt i deres arbejde med at reducere CO2-udledninger. Det er ikke tilfældigt.

Foto: Novo Nordisk.

12.08.2022

CSR.dk

I Rådet for Grøn Omstilling er direktøren, Bjarke Møller, ikke i tvivl: Novo Nordisk er de bedste til at arbejde med CO2-reduktioner. Det fortæller Finans, som en del af en omfattende analyse af de 30 største danske virksomheders klimaindsats- og resultater fra 2019-2021.

Kortlægningen viser, at Novo Nordisks omsætning er steget med 15 procent i perioden, mens CO2-udledningen fra drift og energiforbrug er faldet 42 procent og udledningerne fra forretningsrejser og varetransport er faldet 44 procent.

Det er altså lykkedes at afkoble vækst i omsætning fra vækst i udledninger, som det også er tilfældet i flertallet af de 30 virksomheder.

Har en plan for det hele
Det, som Novo Nordisk ifølge Bjarke Møller gør så godt, er at arbejde både med egen drift og med transport og underleverandører.

Det hjælper også, at Novo Nordisk satte sit første klimamål for 20 år siden – som er 10-15 år før mange andre virksomheder. 

Læs også: Sådan arbejder Novo Nordisk med TCFD

Novo Nordisk forklarer selv i artiklen hos Finans, at de har en plan for det hele, så de kan nå deres mål om at være CO2-neutrale i drift og transport i 2030. De skifter deres 6.500 firmabiler ud, reducerer mængden af rejser og har aftale om grøn skibstransport af deres produkter med Mærsk. Men vigtigst er det, at man udelukkende køber grøn strøm i hele verden, og at en anden stor energipost – produktion af damp til produktionen i Danmark er baseret på biomasse.

Ikke vente på det perfekte
Indsatsen kritiseres dog af eksperter og NGO’er. Fordi man i Kina benytter sig af køb af eksisterende vindmøllestrøm via certifikater, som beskyldes for ikke at føre til ny vedvarende energi og kun kræve noget skrivebordsarbejde. Og fordi flere mener, at biomasse ikke bør betragtes som CO2-neutral.

Til det siger Dorethe Nielsen, som er chef for miljøstrategi i Novo Nordisk:

”Det er jo smaddersvært. Nogle beslutninger er taget for noget tid siden, og udviklingen går ret hurtigt. I forhold til biomasse vil vi rigtig gerne overgå til elektrificering, men da man besluttede at konvertere Asnæsværket til biomasse for syv-otte år siden, var det jo den bedste løsning. Jeg synes, at man skal passe på med at vente til den helt rigtige langtidsholdbare løsning kommer. Så hellere gå i gang og acceptere, at man måske må lave det om hen ad vejen.”

Fremadrettet er det dog arbejdet med scope 3, dvs. udledninger i værdikæden, som skal rykke mest. Her ligger over 90 procent af virksomhedens samlede klimaaftryk, og målet er at have nul udledninger fra værdikæden i 2045. Novo Nordisk har derfor advaret tusindvis af leverandører om, at hvis de ikke skifter til grøn strøm inden 2030, så ophører samarbejdet.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

10.08.2026CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

CSR.dk

Ny dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO₂-fri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Etisk Handel Danmark
Webinar
Dialogmøde om greenwashingregler i Fødevarebranchen

Er du klar til de nye grønne markedsføringskrav?

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Webinar
Verdens Bedste Indkøber 2026 – hvad kræver det, og kunne det være jer?

Den offentlige sektor køber ind for næsten 470 mia. kr. om året i Danmark. Det er købsmæssig magt, der kan flytte markeder og ændre produktionsvilkår hvis den bruges rigtigt.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia