Novo Nordisk får ros for klimaindsats

Danmarks største medicinalselskab er langt i deres arbejde med at reducere CO2-udledninger. Det er ikke tilfældigt.

Foto: Novo Nordisk.

12.08.2022

CSR.dk

I Rådet for Grøn Omstilling er direktøren, Bjarke Møller, ikke i tvivl: Novo Nordisk er de bedste til at arbejde med CO2-reduktioner. Det fortæller Finans, som en del af en omfattende analyse af de 30 største danske virksomheders klimaindsats- og resultater fra 2019-2021.

Kortlægningen viser, at Novo Nordisks omsætning er steget med 15 procent i perioden, mens CO2-udledningen fra drift og energiforbrug er faldet 42 procent og udledningerne fra forretningsrejser og varetransport er faldet 44 procent.

Det er altså lykkedes at afkoble vækst i omsætning fra vækst i udledninger, som det også er tilfældet i flertallet af de 30 virksomheder.

Har en plan for det hele
Det, som Novo Nordisk ifølge Bjarke Møller gør så godt, er at arbejde både med egen drift og med transport og underleverandører.

Det hjælper også, at Novo Nordisk satte sit første klimamål for 20 år siden – som er 10-15 år før mange andre virksomheder. 

Læs også: Sådan arbejder Novo Nordisk med TCFD

Novo Nordisk forklarer selv i artiklen hos Finans, at de har en plan for det hele, så de kan nå deres mål om at være CO2-neutrale i drift og transport i 2030. De skifter deres 6.500 firmabiler ud, reducerer mængden af rejser og har aftale om grøn skibstransport af deres produkter med Mærsk. Men vigtigst er det, at man udelukkende køber grøn strøm i hele verden, og at en anden stor energipost – produktion af damp til produktionen i Danmark er baseret på biomasse.

Ikke vente på det perfekte
Indsatsen kritiseres dog af eksperter og NGO’er. Fordi man i Kina benytter sig af køb af eksisterende vindmøllestrøm via certifikater, som beskyldes for ikke at føre til ny vedvarende energi og kun kræve noget skrivebordsarbejde. Og fordi flere mener, at biomasse ikke bør betragtes som CO2-neutral.

Til det siger Dorethe Nielsen, som er chef for miljøstrategi i Novo Nordisk:

”Det er jo smaddersvært. Nogle beslutninger er taget for noget tid siden, og udviklingen går ret hurtigt. I forhold til biomasse vil vi rigtig gerne overgå til elektrificering, men da man besluttede at konvertere Asnæsværket til biomasse for syv-otte år siden, var det jo den bedste løsning. Jeg synes, at man skal passe på med at vente til den helt rigtige langtidsholdbare løsning kommer. Så hellere gå i gang og acceptere, at man måske må lave det om hen ad vejen.”

Fremadrettet er det dog arbejdet med scope 3, dvs. udledninger i værdikæden, som skal rykke mest. Her ligger over 90 procent af virksomhedens samlede klimaaftryk, og målet er at have nul udledninger fra værdikæden i 2045. Novo Nordisk har derfor advaret tusindvis af leverandører om, at hvis de ikke skifter til grøn strøm inden 2030, så ophører samarbejdet.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online