Norwegian flyver sin første tur på biobrændstof

Lavprisflyselskabet Norwegian har gennemført sin første flyvning med biobrændstof i tanken, hvilket reducerede CO2-udslippet med 40 procent.

Norwegian-chef Bjørn Kjos havde den norske klima- og miljøminister Tine Sundtoft med om bord på selskabets første tur på biobrændstof. Foto: Norwegian. .

12.11.2014

CSR.dk

Tirsdag den 11. november gennemførte Norwegian den allerførste flyvning med biobrændstof. Det skete, da et af selskabets fly lettede fra Bergen med kurs mod Oslo med knap 50 procent biobrændstof i tanken. Det betød mere end 40 procent mindre CO2-udslip end en gennemsnitlig flyvning med almindelig brændstof.

Læs også: Scandlines’ færger skal være batteridrevne

Norwegian-flyet havde på turen et udslip på i alt 3.178 kg svarende til 40 gram CO2 per passagerkilometer, hvor ældre fly med almindeligt brændstof har et udslip på 5.786 kg svarende til 74 gram CO2 per passagerkilometer på samme strækning.

En vigtig milepæl
”I Norwegian er vi meget optaget af at gøre alt, vi kan for at gøre luftfarten mere miljøvenlig. Norwegian har som klart mål at reducere CO2-udslippet med 30 procent per passager i perioden 2008-2015. Det vigtigste miljøtiltag er nye fly, og Norwegians flyflåde er blandt de nyeste og mest miljøvenlige i Europa”, siger administrerende direktør Bjørn Kjos, der havde den norske klima- og miljøminister med om bord på flyvningen.

”Men nye fly er ikke nok. Bæredygtigt biobrændstof er også et vigtigt tiltag. Denne flyvning er derfor en vigtig milepæl i branchens fælles arbejde for at gøre bæredygtigt biobrændstof tilgængeligt for flyselskaberne”, siger Bjørn Kjos i en pressemeddelelse.

Gennem udvikling af ny teknologi og rammebetingelser, som skal give gode incitamenter for, at flyselskaberne skal investere i miljøvenlige alternativer, ønsker Norwegian at bidrage til at gøre luftfarten CO2-neutral før 2050, oplyser flyselskabet, der er Europas tredjestørste lavprisselskab.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom