Norwegian flyver sin første tur på biobrændstof

Lavprisflyselskabet Norwegian har gennemført sin første flyvning med biobrændstof i tanken, hvilket reducerede CO2-udslippet med 40 procent.

Norwegian-chef Bjørn Kjos havde den norske klima- og miljøminister Tine Sundtoft med om bord på selskabets første tur på biobrændstof. Foto: Norwegian. .

12.11.2014

CSR.dk

Tirsdag den 11. november gennemførte Norwegian den allerførste flyvning med biobrændstof. Det skete, da et af selskabets fly lettede fra Bergen med kurs mod Oslo med knap 50 procent biobrændstof i tanken. Det betød mere end 40 procent mindre CO2-udslip end en gennemsnitlig flyvning med almindelig brændstof.

Læs også: Scandlines’ færger skal være batteridrevne

Norwegian-flyet havde på turen et udslip på i alt 3.178 kg svarende til 40 gram CO2 per passagerkilometer, hvor ældre fly med almindeligt brændstof har et udslip på 5.786 kg svarende til 74 gram CO2 per passagerkilometer på samme strækning.

En vigtig milepæl
”I Norwegian er vi meget optaget af at gøre alt, vi kan for at gøre luftfarten mere miljøvenlig. Norwegian har som klart mål at reducere CO2-udslippet med 30 procent per passager i perioden 2008-2015. Det vigtigste miljøtiltag er nye fly, og Norwegians flyflåde er blandt de nyeste og mest miljøvenlige i Europa”, siger administrerende direktør Bjørn Kjos, der havde den norske klima- og miljøminister med om bord på flyvningen.

”Men nye fly er ikke nok. Bæredygtigt biobrændstof er også et vigtigt tiltag. Denne flyvning er derfor en vigtig milepæl i branchens fælles arbejde for at gøre bæredygtigt biobrændstof tilgængeligt for flyselskaberne”, siger Bjørn Kjos i en pressemeddelelse.

Gennem udvikling af ny teknologi og rammebetingelser, som skal give gode incitamenter for, at flyselskaberne skal investere i miljøvenlige alternativer, ønsker Norwegian at bidrage til at gøre luftfarten CO2-neutral før 2050, oplyser flyselskabet, der er Europas tredjestørste lavprisselskab.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux købt al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup