Norge satser stort på CCS

Teknologien der kan opsamle og lagre CO2 – CCS, carbon capture and storage – er målet for en udvidet satsning fra den norske regering, der dermed vil tackle den klimakrise, de selv kalder vor tids største udfordring.

Foto: (C) Statoil.

21.10.2009

CSR.dk

I Norge vil regeringen fremover bruge endnu flere af oliemilliarderne på at håndtere landets CO2-udslip. I udkastet til næste års statsbudget foreslås det således at bevilge 3,5 mia. Nkr. (ca. 3,15 mia. kr.) til forskning i CCS, carbon capture and storage, der kan opsamle og lagre CO2.
”Klimakrisen er vor tids største udfordring. Derfor skal vi handle nå. Vi skal øge indsatsen på vedvarende energi, vi skal blive bedre til energieffektivisering og vi skal lykkes med CO2-håndtering. I statsbudgettet foreslår regeringen tidernes største satsning på CCS. Formålet er, at vi skal udvikle en CO2-håndteringsteknologi, som kan blive brugt over hele verden, og som kan blive afgørende i kampen for at redde klimaet,” siger olie- og energiminister Terje Riis-Johansen.
Et af de vigtigste tiltag i det norske CCS-projekt er faciliteterne på raffinaderiet Mongstad på den norske vestkyst nord for Bergen, som med en årlig kapacitet på 10 mio. tons råolie er Norges største anlæg af sin slags. Her vil man investere 1,8 mia. Nkr. (ca. 1,62 mia. kr.) i det teknologicenter, der allerede er ved at blive opført. Desuden foreslår regeringen, at der næste år skal bruges 500 mio. Nkr. på at planlægge og forberede løsninger til at transportere og lagre CO2, bl.a. på den norske kontinentalsokkel. Endelig er der foreslået andre millionbeløb til forskellige mindre projekter og opfølgning på disse i løbet af 2010.
-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle