Nordjysk brændselscelle-virksomhed får tysk eneejer

Virksomheden SerEnergy fra Aalborg satser globalt med ny tysk eneejer. Det sker i forbindelse med, at SerEnergy er klar med en ny generation af brændselsceller.

SerEnergy blev stiftet i 2006 af Anders Korsgaard (tv) og Mads Bang (th). Virksomheden har hovedkvarter i Aalborg og beskæftiger i dag over 30 medarbejdere..

21.01.2015

CSR.dk

Den tyske industrikoncern Fischer Group overtager nu alle aktier i aalborgske SerEnergy, som udvikler og producerer såkaldte højtemperatur PEM-brændselsceller.

Fischer Group har været med som underleverandør og aktionær siden 2011, men i den nye rolle som eneejer forpligter det tyske selskab sig til at investere massivt i udrulningen af den danskudviklede teknologi.

Læs også: Største forskerpris tilfalder kendt dansk energipioner

”Gennem den seneste tid har vi overvejet, hvordan teknologiens enorme potentiale bedst udnyttes, så vi bringer virksomheden til det næste niveau. Det bliver en kapitalkrævende proces, men Fischer Group er fast besluttet på at stille de nødvendige investeringer til rådighed over den kommende årrække. I den fase drives partnerskabet bedst med én stærk ejer”, siger medstifter og direktør Anders Korsgaard.

SerEnergy blev i 2006 stiftet af Anders Korsgaard og Mads Bang, som begge er tidligere forskere fra Aalborg Universitet Institut for Energiteknik. Aalborg Universitet har desuden haft en andel i virksomheden siden opstarten i 2006.

”For os er SerEnergy et fantastisk eksempel på, at teknologi fra vores laboratorier har dannet grundlag for en grøn vækstvirksomhed, der nu er klar til næste store skridt i kommercialiseringen. Det har været en lang proces, hvor vi som tålmodig investor har haft mulighed for at støtte op via vores inkubatorordning og et sammensurium af andre værktøjer, mens teknologien blev modnet”, siger Niels Maarbjerg Olesen, direktør for Aalborg Universitets innovationsfakultet.

Timet og tilrettelagt
For SerEnergy er det ikke helt tilfældigt, at beslutningen er truffet på netop dette tidspunkt. SerEnergy er nemlig klar med en nye generation af brændselsceller, hvor virkningsgraden er blevet forbedret. Desuden er tidligere leverandørproblemer i produktionen blevet løst.

SerEnergy nu går målrettet efter at være et konkurrencedygtigt, metanoldrevet alternativ til travle dieselforbrugende anlæg, der udleder en masse CO2, og på sigt vil virksomheden forfølge den oprindelige målsætning om at levere brændselsceller til privatbiler.

Læs også: Ny forskning lover billigere brintbiler

”Når brændselsceller kommer ned i en tiendedel af den pris, de har i dag, kan vi begynde at putte dem i personbiler i stort tal. Vi skal gennem nogle flere udviklingstrin, før det er samfundsøkonomisk fornuftigt, men det skal nok komme”, siger Anders Korsgaard.

En fem kilowatt brændselscelle fra SerEnergy kan i dag købes for omkring 150.000 kroner, men det beløb ventes at falde markant de kommende år i takt med, at udbredelsen vokser.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby