Nordjyllands Green Hub skal skabe 5.000 arbejdspladser

Endnu en partner styrker Green Hub Denmark, en ny multi-stakeholderalliance, der arbejder for at skabe flere grønne arbejdspladser og vækstvirksomheder i Nordjylland.

04.08.2020

CSR.dk

En tværgående sammenslutning skal sætte skub under den grønne udvikling i Nordjylland.

Sammenslutningen blev lanceret i maj 2020 og går under navnet Green Hub Denmark. Dens overordnede målsætninger er at gøre Nordjylland til epicenter for fremtidens grønne løsninger, skabe 5.000 nye grønne arbejdspladser og bidrage til udviklingen af flere grønne vækstvirksomheder.

Og nu har Green Hub fået en ny samarbejdspartner, elinstallationsvirksomheden, EL:CON, der er eksperter i grønne eltekniske løsninger som bygningsautomatik, energioptimering og grøn intelligens. EL:CON bliver én af de eksekverende samarbejdspartnere, der skal føre visionerne ud i livet.

Sammenslutningen har da også allerede fem milliarder kroner stående klar.

Konkret skal de blandt andet bruges omkring tre milliarder kroner til at konvertere Nordjyllandsværket til grønne energiformer. Derudover skal der bygges en erhvervspark ved Aalborg Havn, som skal huse bæredygtige forretninger.

Foruden de fem milliarder, håber sammenslutningen samtidig at få en bid af nogle de midler, som EU har afsat til grøn omstilling.

”Vi skal have vores penge til at yngle. Vi skal helt sikkert til Bruxelles for at bevise, at vi altså kan nogle grønne tricks, som resten af verden også har brug for. Vi har alle ingredienserne til noget stort, og man skal turde drømme det for at gøre det”, siger Tonny Thorup, erhvervsdirektør hos BusinessAalborg, som driver Green Hub, til TV2 Nord.

Green Hub Denmark er et offentligt-privat partnerskab, hvor partnerne spænder over repræsentanter fra forskning, erhverv og forsyning til forbrugere og den offentlige sektor. For indeværende har projektet en tidshorisont på otte til ti år.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.