Nordisk samarbejde mod mikroplast

De nordiske miljøministre er bekymrede over udviklingen i mængden af plastikaffald og mikroplast i regionens vandsystemer og vil gøre deres til at bekæmpe problemet. Også samlet støtte til implementeringen af COP21-aftalen.

Mikroplast er et stigende problem i de nordiske vandmiljøer, mener regionens miljøministre, der derfor melder samlet front i kampen mod problemet. Foto: Flickr/Oregon State University.

04.05.2016

CSR.dk

I en fælles udmelding fra Nordisk Ministerråd har miljøministrene fra de fem lande i Norden samt Grønland, Åland og Færøerne annonceret, at man vil samarbejde omkring at bekæmpe det voksende problem med plastikaffald og mikroplast i de marine miljøer i den nordiske region.

Ministrene har således noteret sig, at den stadig større akkumulation af plastaffald i de våde økosystemer udgør en stigende trussel mod sundheden for både mennesker, dyr og planter overalt, herunder selv i de mest afsidesliggende egne i form af isen på Nordpolen.

Cirkulær økonomi som værktøj
Med henvisning til mål nr. 14 blandt FN’s Bæredygtighedsmål understreger man derfor nødvendigheden af, at der bliver gjort en større indsats for at begrænse affaldsmængderne. På den baggrund vil et samlet ministerråd således støtte det resolutionsforslag, Norge har fremsat på området, ligesom man er blevet enige om at samarbejde for at sikre, at det bliver vedtaget med UNEA-2-mødet i Nairobi senere på måneden.

Rådet peger i den forbindelse på værdien af en cirkulær økonomi som et vigtigt værktøj i forbindelse med at både forhindre og håndtere affald på en miljømæssigt forsvarlig måde, ligesom man er enige om behovet for at bedømme effektiviteten af de eksisterende relevante regler, så de kan assistere kampen bedst muligt.

Generelt har Rådet desuden understreget, at man i samlet flok vil støtte op om implementeringen af Parisaftalen fra COP21.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Afværgeforanstaltninger ved miljøskader og forurening

Dette kursus tager udgangspunkt i retspraksis og konkrete eksempler. Det giver en indføring i den komplicerede offentligretlige og privatretlige lovgivning. Emnerne omfatter ansvar for miljøskader, forurening og overhængende risiko. Det dækker, hvem der kan gøre ansvar gældende, og hvad ansvaret indebærer. Derudover undersøges rettigheder og pligter for naboer og andre tredjeparter.

Dato

10.12.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København