Nordisk Råd vil øko-certificere turistmål

Turismen er stigende i de nordiske lande. Det gavner økonomien i en krisetid, men sætter også naturen under pres, ikke mindst på Island og i Arktis. Nordisk Råd ønsker derfor en certificering af turistmål.

Ifølge eksperter ser man en bevægelse fra masseturisme over mod mere unikke oplevelser. Man risikerer derfor at ødelægge den natur, som folk fra hele verden netop kommer til Norden for at opleve. Fotograf: Johannes Jansson/norden.org.

30.01.2013

CSR.dk

Turismen er i vækst i de nordiske lande. Hele 4 procent vokser turismesektoren årligt i Norden som helhed. Nordisk Råd ønsker en certificering af turistmål i stil med det nordiske miljømærke Svanen for at sikre sårbare naturområder.

Den stadig stigende strøm af turister er i høj grad rettet mod de unikke naturoplevelser, som Norden byder på - ikke mindst på Island og i Arktis. Ifølge eksperter ser man nemlig en bevægelse fra masseturisme over mod de mere unikke oplevelser forbundet med naturturisme. Man risikerer derfor at ødelægge den natur, som folk fra hele verden netop kommer for at opleve.

Læs også: Nordiske turistmål bør overveje fælles bæredygtigheds-certificeres

Nordisk Råds Miljøudvalg og Erhvervsudvalg vil derfor undersøge muligheden for at oprette en bæredygtighedscertificering af turistmål. Certificeringen skal sikre, at den sårbare natur behandles med den fornødne respekt. Samtidig kan en sådan certificering også være et vigtigt konkurrenceparameter.

I en pressemeddelelse siger Ann-Kristine Johansson og Cecilie Tenfjord-Toftby, formand for henholdsvis Miljø- og Erhvervsudvalget i Nordisk Råd, at turistbranchen kan bruge en certificering som salgsargument:

”Det er jo det, grøn vækst handler om: at skabe nye muligheder for vækst uden at undergrave miljø og samfundsøkonomi på langt sigt”.

Svanen som forbillede
Nordisk Ministerråd udgav i 2012 rapporten ”Bæredygtighedscertificering af turistdestinationer”, som analyserede det store potentiale turismeindustrien har, ikke mindst i de mange småsamfund rundt omkring i Norden.

Konklusionen er, at der i høj grad er brug for et fælles nordisk system - både for at sikre sårbare naturområder og for at skabe vækstmuligheder.

Læs også: Indspark: Gør det nemt at rejse grønt!

En af rapportens forfattere, Stefan Gíslason fra det islandske konsulentfirma Environice, siger i pressemeddelelsen:

”Man kan sammenligne med det nordiske miljømærke Svanen, som er med til at sikre en bæredygtig udvikling i Norden gennem sine kriterier for en række varegrupper. Certificering er et vigtigt værktøj for at fremme et grønnere samfund, og jeg mener, de nordiske lande bør gå sammen om dette også på turistområdet”.

Svanen certificerer også hoteller og vandrehjem, som skal leve op til en række krav for at bevare deres plads på listen over bæredygtige virksomheder. På samme måde kunne en certificering af et helt område eller en destination være et incitament til at bevare områdets unikke kvaliteter, mener Stefan Gíslason.

Læs også: Scandic-hotellerne vinder miljøpris

De to udvalg i Nordisk Råd vil nu gå videre med sagen og i første omgang konsultere det nordiske miljømærkningssekretariat Svanen under Nordisk Ministerråd. Der udkommer også om kort tid en ny rapport fra Ministerrådet med en række anbefalinger til det videre arbejde.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus