Nordisk ministerråd vil have grønt transportsamarbejde i Norden

Skal vi reducere drivhusgasemissionerne i forbindelse med transport, kræver det, at de nordiske lande indgår et samarbejde. Sådan lyder anbefalingen i en ny rapport, der også peger på behovet for at anvende alternative brændsler.

Et nordisk samarbejde vil ikke kun styrke os på den internationale liste. Det vil også kunne skærpe konkurrenceevnen i Norden, vurderer ny rapport. Arkivfoto..

02.11.2017

CSR.dk

Sådan lyder opfordringen fra Nordisk Ministerråd, der anser reduktionen af drivhusgasemissioner i forbindelse med transport som en væsentlig udfordring i fremtiden.

Derfor har rådet bedt Lauritzen Consulting og Oxford Research om at udarbejde en rapport med forslag til, hvordan man kan styrke samarbejdet i de nordiske lande.

Det har de gjort på baggrund af undersøgelser af de nordiske styrker inden for overgangen til grøn transport. I undersøgelsen har de haft tre fokusområder:

  • ​Systemer: Investeringer i ny infrastruktur og nye transportsystemer, der muliggør brugen af grønnere transport.
  • Teknologi: Nye teknologiske løsninger som afgørende for transportsektorens grønne overgang.
  • Rammebetingelser og erhvervsmiljø: Hvordan påvirker politiske tiltag og strategier den grønne overgang i Norden.

Nordiske lande bør kortlægge styrker
I rapporten anbefales det blandt andet, at hvert land på trods af forskellige prioriteter og forcer inden for transportteknologi bør kortlægge dets specifikke styrker.

På den måde vil de nordiske lande kunne bidrage til den globale klimaindsats og skabe en stigende interesse for de grønne erfaringer internationalt, samtidig med at den nordiske konkurrenceevne kan skærpes.

Læs også: 'Magisk fabrik' i Norge laver biogas til lastbiler

Derudover foreslår Lauritzen Consulting og Oxford Research, at de nordiske lande bør reducere efterspørgslen på transport, udnytte transportsystemet mere effektivt og anvende ny teknologi som batteri-, biobrændstof-, eller brintdrrevne biler, busser, lastbiler og skibe.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense