Nordisk ministerråd vil have grønt transportsamarbejde i Norden

Skal vi reducere drivhusgasemissionerne i forbindelse med transport, kræver det, at de nordiske lande indgår et samarbejde. Sådan lyder anbefalingen i en ny rapport, der også peger på behovet for at anvende alternative brændsler.

Et nordisk samarbejde vil ikke kun styrke os på den internationale liste. Det vil også kunne skærpe konkurrenceevnen i Norden, vurderer ny rapport. Arkivfoto..

02.11.2017

CSR.dk

Sådan lyder opfordringen fra Nordisk Ministerråd, der anser reduktionen af drivhusgasemissioner i forbindelse med transport som en væsentlig udfordring i fremtiden.

Derfor har rådet bedt Lauritzen Consulting og Oxford Research om at udarbejde en rapport med forslag til, hvordan man kan styrke samarbejdet i de nordiske lande.

Det har de gjort på baggrund af undersøgelser af de nordiske styrker inden for overgangen til grøn transport. I undersøgelsen har de haft tre fokusområder:

  • ​Systemer: Investeringer i ny infrastruktur og nye transportsystemer, der muliggør brugen af grønnere transport.
  • Teknologi: Nye teknologiske løsninger som afgørende for transportsektorens grønne overgang.
  • Rammebetingelser og erhvervsmiljø: Hvordan påvirker politiske tiltag og strategier den grønne overgang i Norden.

Nordiske lande bør kortlægge styrker
I rapporten anbefales det blandt andet, at hvert land på trods af forskellige prioriteter og forcer inden for transportteknologi bør kortlægge dets specifikke styrker.

På den måde vil de nordiske lande kunne bidrage til den globale klimaindsats og skabe en stigende interesse for de grønne erfaringer internationalt, samtidig med at den nordiske konkurrenceevne kan skærpes.

Læs også: 'Magisk fabrik' i Norge laver biogas til lastbiler

Derudover foreslår Lauritzen Consulting og Oxford Research, at de nordiske lande bør reducere efterspørgslen på transport, udnytte transportsystemet mere effektivt og anvende ny teknologi som batteri-, biobrændstof-, eller brintdrrevne biler, busser, lastbiler og skibe.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

17.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Webinar
VSME: Lettere bæredygtighedsrapportering

Hvordan leverer man gode, relevante bæredygtighedsdata til kunder og samarbejdspartnere uden at drukne i bureaukrati?

Dato

17.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online