Nike vil med nyt partnerskab stoppe godstrafik gennem Arktis

Nike har i samarbejde med miljøorganisationen Ocean Conservancy lanceret tiltaget ’Arctic Corporate Shipping Pledge,’ der opfordrer virksomheder til at indgå i en forpligtelse mod skibsfart gennem det arktiske ocean. Flere store virksomheder har allerede skrevet under på aftalen.

Med det nye tiltag ’Arctic Corporate Shipping Pledge’, vil Nike sammen med miljøorganisationen Ocean Conservancy opfodre virksomheder til at indgå i en forpligtelse mod skibsfart gennem det arktiske ocean. Flere har allerede underskrevet..

30.10.2019

CSR.dk

Tidligere i år annoncerede det amerikanske sportsbrand Nike sit ”Move to Zero”-initiativ, der arbejder hen mod en fremtid helt uden CO2, affald og brug af plastik på Nikes egne områder over hele verden, ligesom de lancerede en kollektion af sko fremstillet af 50 procent genbrugsmaterialer.

Læs også: Nike klar med bæredygtigt lager

Nu tager virksomheden dog endnu et bæredygtigt skridt, efter de har annonceret et partnerskab med miljøorganisationen Ocean Conservancy.

Sammen lancerer de tiltaget Arctic Corporate Shipping Pledge, der opfordrer virksomheder til at bakke op om et løffte om at arbejde mod skibsfart gennem det arktiske ocean.

Tiltaget har til formål at forhindre godstrafik i områder, der, som et resultat af klimaforandringerne, er blevet isfri. Det frygtes, at mere skibstrafik medfører stor risiko for potentielt ødelæggende miljøpåvirkninger i den skrøbelige region, lyder det i en pressemeddelelse.

“Vi ved, at klimaforandringer påvirker den måde vores atleter træner på og påvirker, hvorvidt nogle af vores atleter overhovedet kan træne udenfor”, siger Chief Administrative Officer og General Counsel i Nike, Inc., Hilary Krane, og fortsætter:

”Gennem dette løfte har vi taget et klart valg – at hjælpe med at beskytte planeten og bevare Arktis”.

Skal forhindre risikabel skibsfart gennem Arktis
Hos Ocean Conservancy glæder man sig over partnerskabet.

”Ocean Conservancy bifalder Nike for at anerkende det overliggende problem, som er, at klodens helbred er et fællesansvar, og mener, at annonceringen vil anspore til meget tiltrængte handlinger for at forhindre risikabel skibsfart gennem Arktis”, siger adm. direktør, Janis Searles Jones, og fortsætter:

”Vi håber, at yderligere forpligtelser til at reducere emissioner fra global skibsfart vil dukke op”.

Læs også: Bæredygtig shipping er ikke kun mindre CO2

Foruden Nike har store shippingvirksomheder som CMA CGM, Evergreen, Hapag-Lloyd og Mediterranean Shipping Company samt store brands og selskaber som Bestseller, Columbia, Gap Inc., H&M Group, Kering, Li & Fung, PVH Corp. også skrevet under på aftalen.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online