Nike vil med nyt partnerskab stoppe godstrafik gennem Arktis

Nike har i samarbejde med miljøorganisationen Ocean Conservancy lanceret tiltaget ’Arctic Corporate Shipping Pledge,’ der opfordrer virksomheder til at indgå i en forpligtelse mod skibsfart gennem det arktiske ocean. Flere store virksomheder har allerede skrevet under på aftalen.

Med det nye tiltag ’Arctic Corporate Shipping Pledge’, vil Nike sammen med miljøorganisationen Ocean Conservancy opfodre virksomheder til at indgå i en forpligtelse mod skibsfart gennem det arktiske ocean. Flere har allerede underskrevet..

30.10.2019

CSR.dk

Tidligere i år annoncerede det amerikanske sportsbrand Nike sit ”Move to Zero”-initiativ, der arbejder hen mod en fremtid helt uden CO2, affald og brug af plastik på Nikes egne områder over hele verden, ligesom de lancerede en kollektion af sko fremstillet af 50 procent genbrugsmaterialer.

Læs også: Nike klar med bæredygtigt lager

Nu tager virksomheden dog endnu et bæredygtigt skridt, efter de har annonceret et partnerskab med miljøorganisationen Ocean Conservancy.

Sammen lancerer de tiltaget Arctic Corporate Shipping Pledge, der opfordrer virksomheder til at bakke op om et løffte om at arbejde mod skibsfart gennem det arktiske ocean.

Tiltaget har til formål at forhindre godstrafik i områder, der, som et resultat af klimaforandringerne, er blevet isfri. Det frygtes, at mere skibstrafik medfører stor risiko for potentielt ødelæggende miljøpåvirkninger i den skrøbelige region, lyder det i en pressemeddelelse.

“Vi ved, at klimaforandringer påvirker den måde vores atleter træner på og påvirker, hvorvidt nogle af vores atleter overhovedet kan træne udenfor”, siger Chief Administrative Officer og General Counsel i Nike, Inc., Hilary Krane, og fortsætter:

”Gennem dette løfte har vi taget et klart valg – at hjælpe med at beskytte planeten og bevare Arktis”.

Skal forhindre risikabel skibsfart gennem Arktis
Hos Ocean Conservancy glæder man sig over partnerskabet.

”Ocean Conservancy bifalder Nike for at anerkende det overliggende problem, som er, at klodens helbred er et fællesansvar, og mener, at annonceringen vil anspore til meget tiltrængte handlinger for at forhindre risikabel skibsfart gennem Arktis”, siger adm. direktør, Janis Searles Jones, og fortsætter:

”Vi håber, at yderligere forpligtelser til at reducere emissioner fra global skibsfart vil dukke op”.

Læs også: Bæredygtig shipping er ikke kun mindre CO2

Foruden Nike har store shippingvirksomheder som CMA CGM, Evergreen, Hapag-Lloyd og Mediterranean Shipping Company samt store brands og selskaber som Bestseller, Columbia, Gap Inc., H&M Group, Kering, Li & Fung, PVH Corp. også skrevet under på aftalen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle