NGO'er: Danmark er langt fra at opnå FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling

Selvom det går den rigtige vej, er der stadig langt igen, før Danmark kan indfri FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling inden 2030, vurderer 28 danske NGO'er i ny rapport.

Skal Danmark leve op til FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling inden 2030, kan politikerne starte med at kigge på en stigende ulighed blandt de danske mænd og kvinder, mener 28 NGO'er. Arkivfoto..

04.08.2017

CSR.dk

Hvis Danmark skal kunne indfri FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling, kan politikerne blandt andet tage et kig i rapporten ”What will Denmark Look like in 2030”.

Her har intet mindre end 28 danske civilsamfundsorganisationer nemlig udarbejdet konkrete politikanbefalinger for, hvordan det kan ske.

Læs også: Unilever og UN Women vil udrydde kønsstereotyper i reklamer

Rapporten blev udgivet en uge inden, Danmark ved finansminister Kristian Jensen (V) skulle til ”eksamen” i FN’s Verdensmål ved FN’s Generalforsamling i New York, skriver Mellemfolkeligt Samvirke.

I den forbindelse udtalte Tim Whyte, der er generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke følgende:

”Poul Henningsen sagde, at fremtiden kommer af sig selv, men det gør fremskridtet ikke. Den rapport, som 28 danske civilsamfundsorganisationer udgiver i dag, viser, at Danmark stadig har en del arbejde foran sig, hvis Danmark skal indfri FN’s Verdensmål”.

Stigende ulighed i Danmark
I rapporten påpeger 28 NGO’er blandt andet, at man i øjeblikket oplever en stigende ulighed i Danmark, og at udsatte mænd og kvinder derfor ofte oplever, at de ikke har adgang til de samme sundhedsydelser eller retssikkerhed, når det for eksempel gælder partnervold.

Derudover påpeger rapporten, at Danmark har lang vej igen, når det kommer til at beskytte miljøet herhjemme og samtidig sikre miljøbeskyttelse og tilpasning til klimaforandringer i verdens fattigste lande.

Samtidig får Danmark i rapporten kritik for at ville reducere udviklingssamarbejdet.

Læs også: Undersøgelse: Ansatte vil have mere inklusion på arbejdspladsen

Rapportens mange konkrete politikanbefalinger dækker imidlertid ikke alle aspekter i FN’s Verdensmål, og mange af forslagene omhandler, hvordan Danmark kan nå endnu længere end disse.

Fælles for alle anbefalinger er, at de kommer fra danske civilsamfundsorganisationer, der i årtier har arbejdet med de politikområder, som FN’s Verdensmål opstiller mål for.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle