NGO'er: Danmark er langt fra at opnå FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling

Selvom det går den rigtige vej, er der stadig langt igen, før Danmark kan indfri FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling inden 2030, vurderer 28 danske NGO'er i ny rapport.

Skal Danmark leve op til FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling inden 2030, kan politikerne starte med at kigge på en stigende ulighed blandt de danske mænd og kvinder, mener 28 NGO'er. Arkivfoto..

04.08.2017

CSR.dk

Hvis Danmark skal kunne indfri FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling, kan politikerne blandt andet tage et kig i rapporten ”What will Denmark Look like in 2030”.

Her har intet mindre end 28 danske civilsamfundsorganisationer nemlig udarbejdet konkrete politikanbefalinger for, hvordan det kan ske.

Læs også: Unilever og UN Women vil udrydde kønsstereotyper i reklamer

Rapporten blev udgivet en uge inden, Danmark ved finansminister Kristian Jensen (V) skulle til ”eksamen” i FN’s Verdensmål ved FN’s Generalforsamling i New York, skriver Mellemfolkeligt Samvirke.

I den forbindelse udtalte Tim Whyte, der er generalsekretær i Mellemfolkeligt Samvirke følgende:

”Poul Henningsen sagde, at fremtiden kommer af sig selv, men det gør fremskridtet ikke. Den rapport, som 28 danske civilsamfundsorganisationer udgiver i dag, viser, at Danmark stadig har en del arbejde foran sig, hvis Danmark skal indfri FN’s Verdensmål”.

Stigende ulighed i Danmark
I rapporten påpeger 28 NGO’er blandt andet, at man i øjeblikket oplever en stigende ulighed i Danmark, og at udsatte mænd og kvinder derfor ofte oplever, at de ikke har adgang til de samme sundhedsydelser eller retssikkerhed, når det for eksempel gælder partnervold.

Derudover påpeger rapporten, at Danmark har lang vej igen, når det kommer til at beskytte miljøet herhjemme og samtidig sikre miljøbeskyttelse og tilpasning til klimaforandringer i verdens fattigste lande.

Samtidig får Danmark i rapporten kritik for at ville reducere udviklingssamarbejdet.

Læs også: Undersøgelse: Ansatte vil have mere inklusion på arbejdspladsen

Rapportens mange konkrete politikanbefalinger dækker imidlertid ikke alle aspekter i FN’s Verdensmål, og mange af forslagene omhandler, hvordan Danmark kan nå endnu længere end disse.

Fælles for alle anbefalinger er, at de kommer fra danske civilsamfundsorganisationer, der i årtier har arbejdet med de politikområder, som FN’s Verdensmål opstiller mål for.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V