NGO: leverandører skal engagere sig mere i klimatiltag

I en ny rapport peger klimaorganisationen CDP på leverandører som et af de led i kæden, der skal gøre en større indsats for at tage del i kampen mod klimaforandringerne.

Leverandørerne skal engagere sig mere i deres klimapåvirkning, herunder CO2-udslip fra fx godstransport. Det er budskabet i en ny rapport..

04.02.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Som grundlag for rapporten har CPD (tidligere Carbon Disclosure Project) i løbet af 2015 indsamlet data fra godt 4000 internationale leverandører, og selvom næsten tre ud af fire (72 procent) anerkendte klimaproblematikken og kunne identificere regulative, fysiske og/eller en bred palet af andre klimarelaterede risici i deres forretning, så er de ifølge CDP for langsomme til at reagere.

Rapporten er skrevet på vegne af 75 af CDP’s supply chain-medlemmer, heriblandt Lego, Microsoft (begge såkaldte lead members), Accenture, Nestlé, Unilever og en stribe af verdens største bilfabrikanter. De har alle bedt deres leverandører rapportere om sine klimatiltag, men kun halvdelen valgte at svare, og af dem, der deltog, var det igen kun halvdelen, der gør en indsats på området.

Det mest tungtvejende område handler om udledning af drivhusgasser, som flere leverandører ifølge rapporten bør gøre en indsats for at reducere. Kun hver tredje af deltagerne beretter om reduktionerne i rapporteringsåret, og det er for lidt i forhold til udfordringer, klimaforandringerne medfører, og som leverandørerne har deres del af ansvaret for. Som rapporten konkluderer: ”Uden handling fra leverandørerne kan indkøberne ikke håndtere deres klimarisici på effektiv vis.”

Dedikeret indsats påkrævet
Flest (63 procent) har integreret aspekter omkring klimaforandringer i deres forretningsstrategi, mens kun hver fjerde (25 procent) er i dialog med deres leverandører (altså CDP-medlemmernes underleverandører). Endnu færre tager hånd om deres vandrelaterede effekter, selvom dette område ifølge CDP kan være et af de mest kritiske.

Der er dog også håb i den indsamlede data. Alene ved at få leverandørerne til at rapportere om deres udslip af drivhusgasser, aftvinger man også handling på området, hvilket øger sandsynligheden for at de reducerer deres udslip. Så selvom nogle af de ’nye i klassen’ ikke præsterer specielt godt, så er der grobund for at de kan forbedre sig fremover. I tillæg hertil åbner rapporteringssamarbejdet mellem produktionsvirksomhederne og deres leverandører op for, at førstnævnte kan bruge forskellige virkemidler, fx diverse finansielle ’gulerødder’, til at skubbe leverandørerne i retning af en mere klimaansvarlig strategi.

Læs også: Walmart fordobler indkøbene og satser på bæredygtige leverandører

Forandringer er med andre mulige, men det kræver en dedikeret indsats fra alle parter; store og små virksomheder bør motivere deres leverandører til at forholde sig til deres effekt på klimaet og handle derefter, og leverandørerne kan omvendt opfordre deres kunder til at anerkende deres position og reducere deres udslip etc.

Og som CDP påpeger: ”Med Paris-aftalen (COP21, red.) på plads, now is the time to get started.”

Læs mere om CDP og organisationens strategiske plan.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense