NGO begærer om konkurs efter mistanke om svindel

NGO’en Clean Clothes Campaign har begæret sig selv konkurs efter manglende dokumentation for brug af Danida-midler.

NGO’en Clean Clothes Campaign har begæret konkurs, efter muligt svindel med Danida-midler. .

06.12.2017

CSR.dk

Bestyrelsen i den lille, danske NGO Clean Clothes Campaign besluttede i sidste uge at erklære sig selv konkurs, skriver Altinget.dk.

Det sker efter NGO’en den seneste tid har været mistænkt for svindel med midler fra Danidas CSR-pulje, grundet manglende dokumentation for hvordan nogle af pengene er blevet brugt:

"Der er adskillige hundrede tusinde kroner, som vi ikke kan redegøre for. Og vi kan ikke få adgang til de nødvendige bilag, så vi kan komme videre. Derfor har vi nu besluttet, at det ikke giver mening at fortsætte”, siger Clean Clothes Campaigns bestyrelsesformand, Magnus Nielsen, til Altinget.dk.

Læs også: Kursskifte: Bestseller offentliggør leverandører i 2017

Midlerne fra Danida blev bevilliget i 2013, og da en ny bestyrelse med Magnus Nielsen i spidsen kom til i april i år, kunne man altså ikke få indsigt i, hvordan alle pengene var blevet brugt. Den manglende dokumentation betyder, at man ikke kan få 2016-regnskabet revideret, og samtidig har foreningens revisor trukket revideringen af 2015-regnskabet tilbage.

Derfor ser Magnus Nielsen nu ingen anden udvej end konkurs:

"Det er utrolig trist, at det er kommet her til, men vi har også et bestyrelsesansvar at leve op til, så vi ser ikke anden udvej end at begære os selv konkurs”, siger bestyrelsesformanden til Altinget.dk. Han tilføjer:

"Vi har i årevis holdt andre i ørerne, og så kan vi ikke engang holde styr på vores egen butik. Det synes jeg i virkeligheden er pinligt”.

Læs også: Rapport: Der mangler stadig transparens i tøjindustrien

Udenrigsministeriet oplyser i et notat, at der er taget disciplinære skridt mod en tidligere medarbejder i Clean Clothes Campaign. Samtidig oplyser den afgående bestyrelse, at man har overdraget sagen til politiet.

-CHM 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online