NGO begærer om konkurs efter mistanke om svindel

NGO’en Clean Clothes Campaign har begæret sig selv konkurs efter manglende dokumentation for brug af Danida-midler.

NGO’en Clean Clothes Campaign har begæret konkurs, efter muligt svindel med Danida-midler. .

06.12.2017

CSR.dk

Bestyrelsen i den lille, danske NGO Clean Clothes Campaign besluttede i sidste uge at erklære sig selv konkurs, skriver Altinget.dk.

Det sker efter NGO’en den seneste tid har været mistænkt for svindel med midler fra Danidas CSR-pulje, grundet manglende dokumentation for hvordan nogle af pengene er blevet brugt:

"Der er adskillige hundrede tusinde kroner, som vi ikke kan redegøre for. Og vi kan ikke få adgang til de nødvendige bilag, så vi kan komme videre. Derfor har vi nu besluttet, at det ikke giver mening at fortsætte”, siger Clean Clothes Campaigns bestyrelsesformand, Magnus Nielsen, til Altinget.dk.

Læs også: Kursskifte: Bestseller offentliggør leverandører i 2017

Midlerne fra Danida blev bevilliget i 2013, og da en ny bestyrelse med Magnus Nielsen i spidsen kom til i april i år, kunne man altså ikke få indsigt i, hvordan alle pengene var blevet brugt. Den manglende dokumentation betyder, at man ikke kan få 2016-regnskabet revideret, og samtidig har foreningens revisor trukket revideringen af 2015-regnskabet tilbage.

Derfor ser Magnus Nielsen nu ingen anden udvej end konkurs:

"Det er utrolig trist, at det er kommet her til, men vi har også et bestyrelsesansvar at leve op til, så vi ser ikke anden udvej end at begære os selv konkurs”, siger bestyrelsesformanden til Altinget.dk. Han tilføjer:

"Vi har i årevis holdt andre i ørerne, og så kan vi ikke engang holde styr på vores egen butik. Det synes jeg i virkeligheden er pinligt”.

Læs også: Rapport: Der mangler stadig transparens i tøjindustrien

Udenrigsministeriet oplyser i et notat, at der er taget disciplinære skridt mod en tidligere medarbejder i Clean Clothes Campaign. Samtidig oplyser den afgående bestyrelse, at man har overdraget sagen til politiet.

-CHM 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart